Stlačením klávesy ESC zatvorte

Chráňte sa pred vírusovou infekciou dýchacích ciest skutočne účinne

Iba celistvá a imunitne funkčná sliznica znižuje riziko závažných následkov

   Každý z nás už prekonal nejaké vírusové infekčné ochorenie dýchacích ciest, či už napr. chrípku alebo v horšom prípade aj kovid. Zápal dýchacích ciest je spojený s nepríjemnými príznakmi. Najmä dráždivý a dusivý kašeľ v nás zanecháva často pocit, akoby sme už boli hrobárovi na lopate. Akútny infekčný zápal najmä dolných dýchacích ciest je veľmi závažný až život ohrozujúci stav predovšetkým pre alergikov, astmatikov a ľudí trpiacich chronickou obštrukčnou chorobou pľúc. 

Vírusy prenikajú do organizmu cez poškodenú a nefunkčnú sliznicu dýchacích ciest

   Medzi ľuďmi vo všeobecnosti panuje názor, že pred chrípkou a inými respiračnými vírusmi, sa ochránia posilňovaním imunity. Preto si kupujú doplnky na podporu imunity, ktoré obsahujú rôzne vitamíny alebo extrakty rastlín a pod. Správne fungujúca imunita samozrejme napomáha pred útokmi vírusov, ale nie je imunita ako imunita.

   Hlavným bojiskom organizmu s vírusmi je sliznica dýchacích ciest. V nej sa rozhoduje, či vyhrá naše telo alebo vírus. Ako to funguje?

   Každý deň sú naše dýchacie cesty vystavené množstvu vírusov a baktérií. Ako je teda možné, že ochorieme iba niekedy? Je to práve vďaka našej inteligentnej sliznici dýchacích ciest. Na to, aby sliznica odolávala vírusom, baktériám alebo plesniam, musia byť splnené 2 základné podmienky. 

   Po prvé, sliznica musí byť celistvá, nemôžu sa v nej nachádzať rôzne mikroerózie (podobné mikrodieram), cez ktoré prenikajú vírusové častice do výstelkových buniek a začnú sa v nich množiť. Baktérie zas cez tieto diery prenikajú priamo až do sliznice a páchajú v nej rozsiahle škody. Predstavme si to, ako hradby okolo hradu. Aj tie musia byť pevné, nemôžu v nich byť slabé miesta alebo diery, ľahko by ich nepriateľ prekonal. Niečo podobné predstavuje sliznica dýchacích ciest pre naše telo.

   Po druhé, sliznica musí mať správne fungujúci svoj vlastný slizničný imunitný systém. Ten si predstavme ako obrancov na hradbách. Hradby bez obrancov nemajú žiadny význam a útočník by ich ľahko prekonal alebo jednoducho preliezol. Aj respiračná sliznica má svoj vlastný obranný a veľmi účinný imunitný systém. V anglickej skratke sa označuje MALT. Túto skratku si zapamätajme, lebo je kľúčová pre efektívnu obranu pred vírusmi napádajúcimi dýchacie cesty a pľúca.

MALT zodpovedá za to, ako závažne ohrozí vírus naše dýchacie cesty

   MALT – (Mucosa Associated Lymphoid Tissue) je lymfatické tkanivo spojené so sliznicou. Ide o špecifické imunitné tkanivo priamo v sliznici dýchacích ciest, ktoré obsahuje veľké množstvo rôznych bielych krviniek zodpovedných za obranu pred patogénmi (vírusy, baktérie, plesne, alergény a pod). Je pre náš organizmus natoľko dôležité, že predstavuje takmer polovicu celého lymfatického tkaniva v tele. V ňom sa dokonca nachádzajú aj pamäťové bunky, ktoré nesú informáciu o patogénoch, ktoré nás v minulosti napadli. 

   Práve to, v akom funkčnom stave máme náš MALT, bude rozhodovať o tom, či nás vírusy alebo baktérie ohrozia, a ako závažné to bude mať následky. Tu začíname vidieť, že nie je imunita ako imunita. Preto aj jej podpora z našej strany má byť cielená. Ak sa chceme chrániť pred následkami respiračných vírusov (napr. chrípka a pod.), mali by sme podporovať imunitu sliznice dýchacích ciest.

PRO-MALT – cielená podpora sliznice dýchacích ciest a pľúc 

   Už vieme, že kľúčom k odolnosti pred vírusmi dýchacích ciest je celistvá a funkčná sliznica. K tomu nám môže výrazne pomôcť moderný špeciálny výživový doplnok PRO-MALT. PRO-MALT obsahuje štúdiou1 preverené zloženie, ktoré aktívne ovplyvňuje (odborne moduluje) imunitný systém MALT v sliznici dýchacích ciest. Vhodnou moduláciou MALT dochádza k správnemu imunitnému fungovaniu sliznice, aj zaceleniu mikrotrhlín (dier). Dosiahneme tak celkové zvýšenie odolnosti proti útokom respiračným vírusov, baktérii aj plesní.

 PRO-MALT obsahuje 30 kapsúl. Je vhodný aj pre deti od 6 rokov. Odporúča sa užívať 10 za sebou nasledujúcich dní v mesiaci. Modulačný účinok obvykle pretrváva ďalších 20 dní. Je bežne dostupný v lekárňach. 

Upozornenie: obsahuje kravské kolostrum (hypoalergénne)

1 Adele Nigro, Amerigo Nicastro, and Rinaldo Trodella – Retrospective observational study to investigate Synerga (PRO-TH1), a multifactorial nutritional product, and bacterial extracts in the prevention of Recurrent Respiratory Infections in children –International Journal of immunopathology and pharmacology – vol. 27, No 3, 2014. 

riaditeľ výskumu a vývoja PHARCO GRANCREO

MVDr. Peter Blaško

riaditeľ výskumu a vývoja PHARCO GRANCREO