Stlačením klávesy ESC zatvorte

Keď „odchádza“ hrdlo a hlas, pomôže príroda

Pri podráždenom hrdle nie je potrebné vždy siahať po antibiotikách.

Igazym

Aj vám sa stáva, že sa ráno zobudíte s nepríjemným pocitom „škriabania“ v hrdle, prípadne sa vám stráca hlas?
V chladnom období na to stačí naozaj málo, pohár studeného nápoja či chvíľa bez šálu v sychravom počasí. Najviac sú ohrozené deti, u ktorých podráždené hrdlo môže rýchlo viesť k zápalu horných alebo dolných dýchacích ciest.
Podráždené hrdlo patrí medzi najčastejšie akútne problémy dýchacích ciest u detí aj dospelých. Čo ich vlastne spôsobuje? Odpoveď je jednoduchá, spôsobujú ich bežné patogénne mikroorganizmy. Tie sa na sliznici ústnej dutiny a hrdla nachádzajú úplne bežne aj u zdravých ľudí. Ich množstvo a množenie je však pod kontrolou nášho imunitného systému. Keď nám správne funguje slizničná imunita, tieto mikróby nemajú šancu sa pomnožiť do takej miery, aby spôsobili akútny zápal hrdla. Stačí však málo a táto citlivá slizničná imunita v hrdle sa naruší. To spôsobí rýchly nárast „zlých“ mikróbov a my sa ráno už zobudíme s podráždeným hrdlom. V hrdle nás škriabe a strácame hlas. Čo s tým?
Ako prvé nás často napadne, že si dáme teplý čaj a voľnopredajné lokálne antibiotikum. To síce znie lákavo, ale užívanie antibiotík len tak bežne nie je správne. Antibiotiká sa majú indikovať cielene, inak dochádza k vzniku antibiotickej rezistencie a neskôr už jednoducho nemusia zabrať.

KOLOSTRUM + LYZOZÝM: Igazym prvá línia v boji s podráždeným hrdlom

Platí staré pravidlo „lekár lieči, ale príroda uzdravuje“. A tak je to aj v prípade spojenia kolostra a lyzozýmu. Kolostrum je prvotné „mlieko“, ktoré obsahuje enormné množstvo protilátok zvaných imunoglobulíny (IgA a IgG). Tieto protilátky dokážu na sliznici na seba viazať „zlé“ mikróby (baktérie, plesne a vírusy) a brániť im v napadnutí buniek sliznice hrdla. Tým dochádza k obmedzeniu ich ďalšieho rastu, čo je prvý krok k úspešnej liečbe. Tu prichádza na pomoc skutočný „zabijak mikróbov“ lyzozým. Lyzozým je prírodný enzým, ktorý sa vo veľkej miere nachádza napr. vo vaječnom bielku a chráni tak vyvíjajúci sa zárodok. Lyzozým veľmi rýchlo štiepi bunkové steny mikróbov, čím ich usmrtí. Mikróby sú proti lyzozýmu úplne bezmocné a nedokážu si voči nemu nikdy vytvoriť odolnosť ako na antibiotiká. Takto vznikla skutočne účinná „prvá línia“ v boji s podráždenou sliznicou hrdla. Ich výhodou je, že obe látky sú čisto prírodné, účinné na mikróby (baktérie, plesne, vírusy) a vhodné pre dospelých aj deti bez ohľadu na vek. Deti ich môžu užívať bez obmedzenia a bez dohľadu dospelých. Ak teda najbližšie budete cítiť podráždené hrdlo, skúste veriť prírode. Tá nás ešte nikdy nesklamala.