Stlačením klávesy ESC zatvorte

Ak sa ozvala vyskočená platnička, udržujte lokálne teplo, tlmte bolesť a vyživujte ischias (nervy) overenými produktami.

Ak sa ozvala vyskočená platnička, udržujte lokálne teplo, tlmte bolesť a vyživujte ischias (nervy) overenými produktami.

Mnohým z nás sa už v živote stalo, že nám vyskočila platnička. Typické príznaky sú silná pichavá lokálna bolesť a prakticky neschopnosť sa hýbať. Niekedy máme pocit, akoby nám vyskočil stavec. V skutočnosti ide o čiastočné poklesnutie (výhrez) medzistavcovej platničky. Dôvodom môže byť napr. náhle prechladnutie krížov (často ako následok vybehnutia z horúceho kúpeľa alebo spotením pri športe) alebo mechanicky napr. pri prudkom zdvíhaní ťažkého predmetu.  Okrem spomenutej bolesti sa často dostaví aj tŕpnutie nohy z dôvodu, že sa pricvikne ischias alebo príslušný nerv. To celkovú hybnosť a bolesť ešte zhoršuje. Ľudia hneď myslia na najhoršie. Nemusí to tak nutne byť. Častokrát vyzerá situácia horšie než v skutočnosti je.

Základom liečby je lokálne teplo na miesto postihnutia a kľudový režim aspoň 24 hodín.

Keď nás už postihla vyskočená platnička, netreba panikáriť, ani hneď myslieť na operáciu a invaliditu. Absolútny základ je nájsť si polohu, v ktorej bolesť ustúpi alebo sa aspoň zmierni na znesiteľnú. Najčastejšie jednoducho si ľahnúť do postele. Na miesto je vhodné si priložiť niečo naozaj dostatočne veľmi teplé (napr. termofor s horúcou vodou). Je dôležité zachovať kľudový režim v ľahu aspoň 24 hodín a samozrejme udržiavať lokálne teplo v mieste postihnutia. Od bolesti si môžeme aj dať nejaký obvyklý dostupný liek z lekárne.

Vyskočená platnička, aj lokálne náplasti výrazne pomáhajú uľaviť od bolesti

Lokálne pôsobiace náplasti pri vyskočenej platničke sú overená pomoc. Neodporúčame teplé náplasti, lebo drvivá väčšina z nich v skutočnosti skôr páli pokožku (kapsaicinové) než naozaj ohrieva postihnuté miesto. Lepšie je nalepiť si nehrejivú liečivú náplasť (napr. REVIDOL) a na ňu priložiť spomenutý termofór s teplou vodou. Dosiahne sa tým jednak rýchlejšie a lepšie vstrebávanie účinných látok do miesta postihnutia a nedochádza k spáleniu pokožky kapsaicínom. Overené a dobré skúsenosti pri vyskočenej platničke sú s prírodnými náplasťami REVIDOL, ktoré majú 24 hodinový účinok, neodlepujú sa a nespôsobujú začervenanie pri odlepovaní, dokonca sa v nich môžete aj sprchovať.

Pricvaknutý ischias (nerv) si vyžaduje správnu výživu. Dosiahnete tak úľavu od bolesti a jeho rýchlu regeneráciu.

Najčastejším pridruženým príznakom vyskočenej platničky, okrem samotnej bolesti, je aj tŕpnutie a bolesť nohy z dôvodu pricvaknutého nervu (ischias). Už sme si povedali, že základom liečby je teplo, kľud a tlmenie bolesti. Lenže aj pricvaknutý nerv si vyžaduje našu pozornosť a rýchlu obnovu. Tú môžeme dosiahnuť len vhodnou, cielenou a overenou výživou.

Dlhodobo dobré skúsenosti pri vyskočenej platničke sú s produktom REMYELIN, ktorý radi odporúčajú aj mnohí ortopédi, pri podobných ťažkostiach v krížovej oblasti a tiež zraneniach, pri ktorých dochádza k útlaku nervov. Čiže v podstate takmer identických príznakoch ako pri vyskočenej platničke. REMYELIN obsahuje dve vysoko funkčné zložky (palmitoyletanolamid a uridín), ktoré zásadným spôsobom prispievajú k rýchlej regenerácii nervov a ich obalov. Pri útlaku (pricvaknutí nervu) totiž dochádza k poškodeniu obalu nervu (tzv. myelínová pošva), ktorá chráni a vyživuje nerv.  Tento obal (myelínovú pošvu) treba čo najskôr obnoviť, inak bude nerv bolieť a nebude fungovať správne, kríže budú pobolievať naďalej. K tejto regenerácii pomáha práve REMYELIN.

Ak to teda zhrnieme, súčasťou domáceho riešenia problému s vyskočenou platničkou je liečba lokálnym teplom, tlmenie bolesti náplasťou (napr. REVIDOL), kľud na lôžku najmenej 24 hodín a vhodná výživa pre regeneráciu nervov (napr. REMYELIN). V drvivej väčšine prípadov sa podarí vyskočenú platničku dostať naspäť na miesto aj v domácej liečbe. Majte však na pamäti, že raz vyskočená platnička, môže na tom istom mieste vyskakovať častejšie. Dbajte na to, aby ste mali vždy suché a chránené kríže pred chladom.

Prírodné náplasti REVIDOL aj výživa nervov REMYELIN sú bežne dostupné v lekárni.


Tomáš Horňák

MUDr. Tomáš Horňák

ortopéd v Bratislave