Stlačením klávesy ESC zatvorte

Ako znížiť cholesterol, zabrániť infarktu a mozgovej príhode?

Ako znížiť cholesterol, zabrániť infarktu a mozgovej príhode?

Jednou z hlavným príčin je kôrnatenie ciev, ktoré už môžeme spomaliť.

Každý z nás určite pozná niekoho, koho postihla mozgová príhoda alebo srdcový infarkt. Najmä mozgová príhoda v lepšom prípade končí čiastočným poškodením mozgových funkcií, v horšom prípade trvalou invaliditou alebo fatálne. V každom prípade dochádza doživotne k výrazne zhoršenej kvalite života. O nič lepšie výhliadky nie sú ani pri srdcovom infarkte. Dnes tieto dve vážne príhody ohrozujú stále mladších ľudí. Čo je hlavnou príčinou a ako sa môžeme chrániť?

Ako môžeme infarktu alebo mozgovej príhode predchádzať resp. znížiť riziko?

V prvom rade si musíme uvedomiť, čo je hlavným rizikom vzniku cievnej mozgovej príhody alebo srdcového infarktu. Často sa mylne domnievame, že hlavnou príčinou je vysoký cholesterol. To je mýtus. Na zvýšený cholesterol v krvi nezomrel ešte ani jeden človek, rovnako ani na zvýšený cukor v krvi. Samozrejme je pravdou, že zvýšený cholesterol alebo cukor v krvi zvyšujú riziko, ale hlavnú zodpovednosť nesú naše cievy.  Aby sme boli úplne presní, tak najdôležitejšie je, v akom stave je výstelka (odborne endotel) našich tepien. Výstelku ciev tvorí jedna tenká vrstva plochých ale veľmi dôležitých buniek. Ak teda chceme výrazne znížiť riziko týchto príhod, musíme sa správne starať o svoje cievy, presnejšie o ich výstelku (endotel).

Stav endotelu ciev je hlavným faktorom rozvoja aterosklerózy (kôrnatenia ciev)

Práve stav endotelu ciev je zodpovedný za rozvoj aterosklerózy, ktorá vedie k mozgovej príhode alebo srdcovému infarktu. Navyše, kôrnatenie ciev nie je nijak závislé od veku. Postihuje dnes už stále častejšie aj mladšie ročníky. Ako sa to deje?
Dlhodobo zvýšené hladiny cholesterolu, cukru v krvi, ale aj nezdravý životný štýl napr. alkohol a obzvlášť fajčenie (to je pre endotel extrémne nebezpečné) spôsobujú vážne poškodzovanie cievnej výstelky (endotelu). Vzniká v nej mikrozápal, ktorý uvoľňuje ochranné dlaždicové bunky výstelky. Predstavme si to, ako chýbajúce kocky v chodníku, tiež sa v nich hromadí špina. Cez tieto diery prenikajú do steny ciev najmä biele krvinky, cholesterol (LDL) a krvné tuky. Postupom času sa v stene ciev neustále hromadí táto masa, ktorá zvyšuje hrúbku cievnej steny a prerastá dovnútra priesvitu cievy (lumenu). Vzniká tak typická ateroskleróza ciev, konkrétne tzv. aterosklerotický plát. Tento plát laicky nazývame kôrnatenie ciev.

AtheroControl

Keď praskne aterosklerotický plát, priamo hrozí mozgová príhoda alebo srdcový infarkt a už ide o život.

Kôrnatenie ciev (aterosklerotický plát) sa skladá z mazľavého jadra plného rozpadnutých buniek a tuku, a krehkej čiapočky, ktorá ho prekrýva a drží obsah jadra v cievnej stene. Fibrózna čiapočka je veľmi tenká a krehká a môže vplyvom zmien napr. krvného tlaku, náhlym pohybom alebo vnútorným tlakom mazľavého obsahu jadra prasknúť. Pri prasknutí čiapočky sa do vnútra cievy uvoľní tento obsah a je zle. Okamžite sa okolo neho začnú zhlukovať krvné doštičky a vytvorí sa zrazenina (trombus). Trombus môže ostať zachytený v cievnej stene a „trčať“ do vnútra cievy, ale častejšie sa uvoľní a putuje cievami a vtedy už ide skutočne o život. V závislosti od veľkosti trombu môže upchať niektorú zo srdcových tepien a spôsobiť srdcový infarkt alebo môže putovať do mozgu a spôsobiť mozgovú príhodu. A život sa nám okamžite zmení o 180 stupňov.

Chráňte svoj endotel, pomôže ATHEROCONTROL

ATHEROCONTROL je na endotel zameraný výživový doplnok obsahujúci látku PEA, ktorá vo vedeckých štúdiách preukázala zmiernenie rozvoja aterosklerózy. Tiež preukázala zvýšenie stability už existujúceho plátu v stene. Takto môže výrazne znížiť riziko mozgovej príhody alebo srdcového infarktu.

ATHEROCONTROL naviac obsahuje látky, ktoré prispievajú k zníženiu cholesterolu, zníženiu inzulínovej rezistencie a úprave hladiny cukru v krvi, čo je výhodné napr. u diabetikov. Aj látku chrániacu pečeň. Ochrana pečene v kombinácii s potrebou znížiť cholesterol je jedinečnou výhodou produktu, keďže ten sa metabolizuje v pečeni. ATHEROCONTROL je dostupný v lekárňach alebo eshopoch, užíva sa 1 tableta večer, po úvodných 1-2 mesiacoch, môže postačovať ½ tablety večer.

riaditeľ výskumu a vývoja PHARCO GRANCREO

MVDr. Peter Blaško

riaditeľ výskumu a vývoja PHARCO GRANCREO