Press ESC to close

Trápi vás nafukovanie, kŕče v bruchu, nepravidelná alebo častá riedka stolica? Je pravdepodobné, že trpíte syndrómom dráždivého čreva (IBS).

Syndróm dráždivého čreva (ang. Irritable Bowel Syndrome – IBS) je pomerne často sa v populácii vyskytujúci črevný problém. Odborné publikácie uvádzajú, že v európskej populácii týmto „dráždivým črevom“ trpí každý piaty človek. Väčšina ľudí o svojom probléme ani netuší, resp. často si myslia , že ide iba o nejaké „tráviace ťažkosti“. Nuž, nie je to tak.

Čo je syndróm dráždivého čreva (IBS) a aké má príznaky?

IBS je funkčné ochorenie čriev, medzi lekármi tiež ľudovo označované „deravé črevo“. To znamená, že ak pacient podstúpi endoskopické vyšetrenie čriev, lekár obvykle nenájde na sliznici čreva žiadne viditeľné chorobné zmeny. To je na jednej strane dobrý signál, avšak pacient má stále typické príznaky a môže sa zľaknúť, či to nie je niečo závažnejšie.

Najčastejšími príznakmi IBS sú častá stolica u dospelých a riedka stolica, ale môže sa prejaviť tiež ako zápcha, tá je však menej častá. Medzi typické príznaky patrí aj opakované nafukovanie alebo kŕče v bruchu. Ak pacient chodí na stolicu niekoľkokrát za deň, obvykle je stolica neformovaná, teda redšia až hnačkovitá.

Hlavným dôvodom vzniku dráždivého čreva je zmena v „priepustnosti“ črevnej sliznice. Črevná sliznica je tvorená výstelkovými bunkami (tzv. enterocyty a kolonocyty). Tie za normálnych okolností sú medzi sebou pevne pospájané tak, že medzi nimi nedochádza k „priesaku“ do podslizničnej vrstvy. Zdravá a funkčná črevná sliznica je účinnou bariériou proti prieniku rôznych zložiek obsahu čreva, ale aj rôznych baktérii do podslizničnej vrstvy.

 Pri dráždivom čreve sa však v tejto výstelke objavujú „mikrotrhliny“ (preto ľudovo „deravé črevo“). Tie nie sú viditeľné pri bežnom endoskopickom vyšetrení. Cez „mikrotrhliny“ sa črevný obsah a mikróby dostávajú pod výstelku sliznice (podslizničné tkanivo). V podslizničnom tkanive sa rozbehne nežiadúca imunitná odpoveď, ktorá sa prejaví spomenutými typickými príznakmi ako kŕče alebo nafukovanie. Navyše podráždená črevná sliznica zvýši svoju pohyblivosť (peristaltiku čriev), čo spôsobuje spomenuté častejšie stolice.

Ako uľaviť od príznakov IBS vďaka špecifickej výžive črevnej sliznice

Syndróm dráždivého čreva je v podstate imunologické ochorenie sliznice čriev. Zmiernenie, resp. odstránenie príznakov si vyžaduje dvojaký zásah. Na jednej strane je potrebné uzavrieť mikrotrhliny vo výstelke ciev a zabrániť priesakom do podslizničného tkaniva. Na druhej strane musíme zabrániť nežiadúcej imunitnej odpovedi v podslizničnom prostredí. Tak docielime, aby bola črevná sliznica uzatvorená a normálne fungovala. Takto môžeme výrazne zmierniť až úplne odstránime príznaky IBS.

Revicolin syndróm dráždivého čreva

REVICOLIN je výživový doplnok vhodný najmä pri IBS a histamínovej intolerancii. Obsahuje dve účinné zložky, „imunochytré“ patentované kvasinky Kluyveromyces Marxianus Fragilis B0399 a telu prirodzenú látku palmitoyletanolamid (PEA). Kvasinky Kluyveromyces M.F. sú extrémne odolné a uvoľňujú veľmi prospešné látky, ktoré vyživujú výstelkové bunky sliznice. Tie sú potom odolné a pevne sa medzi sebou pospájajú, čím dochádza k uzatváraniu mikrotrhlín v črevnej výstelke. Palmitoyletanolamid (PEA) bráni nežiadúcej imunitnej odpovedi v podslizničnom imunitnom tkanive čreva, čím bráni opätovnej tvorbe „mikrotrhlín“ vo výstelke.

REVICOLIN obsahuje 30 kapsúl, odporúčané užívanie je 2 x 1 kapsula (1x ráno, 1x večer) počas úvodných 14 dní užívania. Neskôr obvykle postačuje 1 kapsula ráno. Je bežne dostupný v lekárňach alebo aj na eshope. 

Výsledky skúšania produktu REVICOLIN u ľudí

Revicolin recenzie

REVICOLIN bol testovaný u ľudí so syndrómom dráždivého čreva v slovenskej ambulantnej praxi (MUDr. Jarolím Šutka, gastroenterologická ambulancia, Bratislava). Respondenti užívajúci REVICOLIN uvádzali zlepšenie parametrov kvality života v priemere už po 8 dňoch užívania. 

IMG_7191

MVDr. Peter Blaško

riaditeľ výskumu a vývoja PHARCO GRANCREO

Táto webová stránka používa cookies na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania a zabezpečenie správneho fungovania stránky. Pokračovaním v používaní tejto stránky potvrdzujete a prijímate používanie cookies.

Prijať všetky Prijať len potrebné