Bolesť krížov (seknutie v krížoch) sa objavuje náhle, je obvykle pichavá, silná a dá sa dobre lokalizovať miesto bolesti. Na druhej strane bolesti chrbta majú skôr dlhodobejší a pozvoľný nástup. Môžu sa objavovať aj opakovane a obvykle sa nedá celkom presne lokalizovať miesto bolesti.
Náhle bolesti krížov, tzv. seknutie, je najčastejšie spôsobené mechanicky, pričom môže dosť k posunu medzistavcovej platničky (odborne výhrez platničky). To mechanicky „tlačí“ na nerv. Preto je bolesť taká intenzívna a dá sa presne lokalizovať.
Bolesť chrbta alebo bolesť krku majú svoj pôvod obvykle v dlhodobom poškodení nervov, ktoré chrbát alebo krk inervujú. Nejde iba o mechanické namáhanie stavcov chrbtice či krku, ale aj o chorobný proces, ktorý poškodzuje obaly nervov (odborne „neuropatia“). To sa prejavuje opakujúcou sa bolesťou, ktorú nie vždy presne vieme lokalizovať (tzv. „difúzna“ bolesť).
Ako si pomôcť pri náhlej bolesti krížov spôsobenou „vyskočenou“ platničkou?
Hneď na začiatku je dôležité teplo a kľud. Na miesto bolesti priložiť niečo teplé, napr. termofór. Vhodné je na miesto bolesti nalepiť náplasť proti bolesti (napr. REVIDOL). Kombináciu tepla s lokálnym tlmením bolesti náplasťou môžeme doplniť liečivom na uvoľnenie svalov. Následne dodržujte minimálny pohyb v krížoch aspoň počas kritických úvodných 24 hodín, ideálne však dlhšie. Týmto postupom by sa mala platnička „vrátiť“ na pôvodné miesto a v priebehu 24 až 48 hodín by malo dôjsť k významnej úľave od bolesti.
Nemali by sme však zabudnúť, že seknutím v krížoch došlo k mechanickému útlaku okolitých nervov, ktorým sa poškodili obaly, ktoré ich chránia a vyživujú. Aj tie si zaslúžia našu pozornosť a opravu. Nervom je vhodné dodať špeciálnu výživu na obnovu ich obalov (napr. REMYELIN 2×1 kapsula denne). Iba dobre obalené nervy sú dostatočne chránené a vyživené a fungujú správne, bez bolesti krížov, chrbta a krku.
Trápi vás dlhodobá alebo opakovaná bolesť krížov, chrbta, krku či rúk?
Dlhotrvajúca bolesť krížov, chrbta či krku je obvykle spôsobená poškodením nervov. V podstate ide o neustále zaťažovanie chrbta alebo krku, ktoré sa vekom už telu nedarí dostatočne kompenzovať. K tomu sa pridruží poškodzovanie nervov z dôvodu nedostatočnej výživy ich obalov. Naše nervy sú obalené, aby boli chránené a vyživené. Vtedy fungujú správne, dávajú nám signály, keď preťažujeme napr. chrbticu alebo ruky, či krk, aby sme ich uvoľnili. S vekom a opotrebením alebo aj chorobou (napr. cukrovka) dochádza k poškodeniu a úbytku týchto obalov nervov (odborne neuropatická demyelinizácia). Nervy nefungujú správne a vyvolávajú bolesť chrbta, krku alebo rúk (tzv. karpálny tunel). Natieranie rôznych mastí alebo gélov alebo nalepovanie náplastí v tomto prípade hlavný problém neriešia, iba krátkodobo trochu zmiernia bolesť krížov.
Účinnejší prístup je užívať produkty, ktoré vyživujú nerv a pomáhajú zabrániť ďalšiemu úbytku obalov nervu, čo vedie k zmierneniu až vymiznutiu bolesti chrbta, krku, či rúk (karpálny tunel). Odporúčame napr. overený REMYELIN (1×1 kapsula denne), ktorý obsahuje látky palmitoyletanolamid (PEA) a uridín (UMP).
REMYELIN – výživa nervov na bolesť krížov, pri kaprálnom tunele alebo bolesti chrbta
REMYELIN je výživový doplnok s obsahom 2 neurologicky účinných látok, palmitoyletanolamid (PEA) a uridín (UMP).
PEA preukázala v klinickom skúšaní pri karpálnom tunele obnovu fungovania nervu, ktorý inervuje dlaň a prsty rýchlu úľavu od bolesti už v priebehu 30 dní.
PEA má tiež protizápalový účinok a tým znižuje riziko pokračovania úbytku obalov nervov.
Na druhej strane uridín (UMP) je látka, ktorá hrá úlohu pri obnove nervových obalov a teda obnove ich fungovania. UMP preukázala v klinickom skúšaní u diabetikov obnovu fungovania poškodených nervov na nohe, v priebehu 4-6 mesiacov.
REMYELIN obsahuje túto optimálnu kombináciu látok a preto je vhodný pri bolesti krížov, karpálnom tunele alebo bolesti chrbta. Je bežne dostupný v lekárni.
Literatúra:
1. Cinogliaro R et al. Use of palmitoylethanolamide in the entrapment neuropathy of the median in the wrist. Minerva Med. 2011 Apr,102(2):141-7., 2. Gallai V et al. Effects of uridine in the treatment of diabetic neuropathy: an electrophysiological study. Acta Neurol Scand 1991:86:3-7.