Stlačením klávesy ESC zatvorte

HERPES – spôsobuje silnú lokálnu nervovú bolesť

Bolestivý priebeh herpesu sa dá výrazne zmierniť

HERPES je vírusové ochorenie, ktoré môže postihnúť rôzne oblasti. Najčastejšie sa vyskytuje jednoduchý herpes (Herpes simplex), ktorý postihuje okolie úst a pery. Menej častým, ale o to viac bolestivým, je pásový opar (Herpes zoster), ktorý sa vyskytuje na chrbte, bruchu, hrudníku, sporadicky aj na tvári. Taktiež sa objavujú aj genitálny herpes, vaginálny herpes, postihujúci pohlavné orgány. Všetky typy herpesu majú podobný priebeh, ale s rôznou intenzitou bolesti a poškodenia nervov.

Jednoduchý herpes je bežné infekčné ochorenie a prenáša sa kvapôčkami alebo kontaktom s postihnutým miestom. V populácii sa vyskytuje pomerne hojne, a okrem prechodnej bolesti, v zásade nezanecháva žiadne významné následky. 

Pásový opar má menej častý výskyt a postihuje viac ženy, resp. ľudí po 50. roku života. Obvykle je následkom oslabenia imunity. Jeho priebeh je podstatne dlhší a výrazne bolestivejší.

HERPES vírus napáda nervové zakončenia a spôsobuje silnú lokálnu bolesť

Vírus spôsobujúci HERPES (najmä pásový opar) môže celé roky prebývať vo zväzku nervových buniek na periférii, ktorý sa nazýva ganglion. Prakticky celé roky až dekády v nich môže byť ukrytý. Nie je schopný prekonať našu imunitu a tak je inaktívny a spí.

Následkom oslabenia imunity, sa mu podarí imunitu prekonať a začne sa  prudko množiť. Výsledkom je výsev vyrážok (dermatom) na mieste, ktoré tento zväzok nervov inervuje (pozri obrázok dolu). 

Vývoj vyrážky pásového oparu – Herpes Zoster

1. deň

5. deň

6. deň

 rozvinutý pásový opar na hrudníku

Postihnuté miesto svrbí a pomerne rýchlo prechádza do pichľavej až pálivej bolesti. Bolesť je spôsobená rozsiahlym poškodením nervov a ich obalov (myelínových obalov). Obrázok dolu názorne ukazuje ako sa vírus šíri nervami a spôsobuje ich poškodenie a tvorbu vyrážok na povrchu.

Aj po preliečení herpesu obvykle pretrváva bolesť nervov (neuralgia)

Herpes, predovšetkým pásový opar, sa lieči na to určenými antivírusovými liekmi. Začať treba čo najskôr. Na bolesť sa môžu použiť analgetiká (napr. ibuprofen). V prípade, že je to vhodné, sa odporúča aj antibiotická liečba, aby sa zabránilo bakteriálnej infekcii vyrážok. Liečba pásového oparu sa počíta v týždňoch a bežne trvá aj 2 mesiace. Priebeh je typický nie len vyrážkami, ale aj pretrvávajúcou lokálnou bolesťou.

Vo väčšine prípadov však, aj po preliečení, pretrváva v postihnutom mieste bolesť. Ide o tzv. post-herpetickú neuralgiu. Tá je spôsobená rozsiahlym poškodením nervov a ich obalov počas toho, ako herpes prebieha. Regenerácia nervov a ich obalov je podstatne náročnejšia a zdĺhavejšia ako obnova postihnutej pokožky. Dnes už môžeme výrazne túto nervovú bolesť zmierniť a urýchliť obnovu nervov.

REMYELIN NSAI – čím skôr pri objavení sa prvých príznakov herpesu, tým menej bolesti počas liečby aj po nej

Ako bolo spomenuté vyššie, pri herpese dochádza k vážnemu poškodeniu nervových obalov (myelínový obal). To spôsobuje, že nerv nefunguje ako má a vyvoláva pichľavú až pálivú bolesť v mieste postihnutia. Často vyráža aj do vzdialenejších oblastí tela.  Čo s tým môžeme urobiť?

Slovensko-talianska vývojová spoločnosť PHARCO GRANCREO uviedla na jeseň 2023 inovatívny produkt REMYELIN NSAI. Ten cielene obnovuje poškodené myelínové obaly nervov. Teda presne tie časti nervu, ktoré ničí vírus herpesu. Navyše obsahuje aj prirodzené nesteroidne pôsobiace protizápalové látky, ktoré bránia ďalšiemu poškodzovaniu nervov a výrazne zmierňuje nervovú bolesť. 

Skorým začatím užívania REMYELIN NSAI, už pri prvých príznakoch HERPES, môžete významne zmierniť bolestivý priebeh jednoduchého herpesu, ale najmä pásového oparu. Čo je však podstatné, môžete výrazne obmedziť post-herpetickú neuralgiu. A o tu práve v liečbe herpesu ide najviac.

REMYELIN NSAI obsahuje 30 tabliet s predĺženým pôsobením. Obvykle sa užíva 1 tableta denne. Je bežne dostupný v lekárňach a v ešopoch. Pri jeho priemernej cene vychádza jedna denná dávka na 1 Eur a to už stojí za vyskúšanie a ľahší priebeh a skoršie uzdravenie.

Unknown

MUDr. Peter Čičvák

neurológ, Stará Ľubovňa

riaditeľ výskumu a vývoja PHARCO GRANCREO

MVDr. Peter Blaško

riaditeľ výskumu a vývoja PHARCO GRANCREO