Postihuje takmer 10% populácie a v spánku zvyšuje riziko infarktu.
Spánkové apnoe – v spánku zvyšuje riziko infarktu, najmä u obéznych ľudí po 40-tke
Už ste počuli o syndróme spánkového apnoe (skratka SSA)? Ide o veľmi závažné, skryté a pomerne časté ochorenie. Ohrozuje najmä ľudí s nadváhou, so zvýšeným krvným tlakom, srdcovým zlyhávaním a s chronickým ochorením dýchacích ciest (napr. astma). Ak patríte do niektorej skupiny, máte viac ako 40 rokov, v noci chrápete, alebo sa len tak v noci budíte (nie zo sna ani kvôli potrebe močiť), je dosť pravdepodobné, že ním trpíte. A ani o tom netušíte. Vo všeobecnosti sa udáva, že postihuje takmer 10% populácie, častejšie mužov. U mužov s nadváhou a s vyšším vekom sa odhaduje výskyt až takmer 20%, teda každý piaty muž.
Spánkové apnoe preukázateľne zvyšuje u spomenutých skupín ľudí riziko srdcového infarktu resp. náhlej srdcovej zástavy.
Čo sa deje pri spánkovom apnoe?
Zjednodušene by sme mohli povedať, že človek na krátky čas prestane dýchať (lat. apnoe). Presné vyšetrenie sa robí v spánkovom laboratóriu, kde sa sleduje frekvencia počtu apnoe. Norma je do 5 apnoe za hodinu, všetko nad 5 je už chorobné. Nie sú výnimkou ani ľudia so 100 apnoe za hodinu.
Pri apnoe je typické, že postihnutý spí prakticky len povrchným spánkom. Takmer s istotou sa nedostane do fázy hlbokého spánku (tzv. REM), ktorá je dôležitá pre celkový oddych a regeneráciu organizmu, vrátane mozgu a srdcového svalu. Pri apnoe vždy dochádza k poklesu kyslíkovej saturácie krvi hlboko pod požadovaných min. 95%, často blízko k 80%. Len pre predstavu, pri závažnom zápale pľúc pro kovide, išli ľudia do nemocnice pri saturácii menej ako 92% Aj fajčiar po vdychu nikotínu z cigarety má krátkodobú saturáciu aspoň 78%. Takže, neradno spánkove apnoe podceňovať, reálne prispieva k riziku srdcového infarktu a skráteniu života.
Spánkové apnoe znižuje spánkovú regeneráciu a zvyšuje riziko srdcového infarktu
Pre správnu telesnú regeneráciu je absolútne nevyhnutný hlboký (fáza REM) a regenerujúci spánok. Pri spánkovom apnoe je takýto spánok prakticky nemožné dosiahnuť. Keďže ľudia nevedia, že môžu byť syndrómom spánkového apnoe postihnutí, môžu si mylne myslieť, že len nevedia dobre spať. Preto siahajú po rôznych produktoch na spanie. Tie obvykle pomôžu s fázou zaspávania, avšak na celkovú architektúru spánku majú okrajový účinok. Ak človek trpí spánkovým apnoe, bežné produkty na spanie napr. na báze melatonínu, stav apnoe vôbec neovplyvnia.
Ako sme písali, apnoe vždy vedie k zníženiu okysličenia krvi. Ktorý orgán spotrebuje naviac kyslíka v tele? Je to srdce, ktoré neustále pumpuje krv do obehu a nemôže si dať oddych ako napr. mozog. Tu sa dostávame k meritu problému. Ak pri epizóde apnoe dochádza k prudkému zníženiu kyslíka v krvi, najviac trpí srdcový sval. Ten na tento krátkodobý výrazný nedostatok kyslíka reaguje metabolickými zmenami v bunkách srdcového svalu (medicínsky kardiomyocyty). Nejdem sa rozpisovať o nich detailne, lebo sú to rozsiahle biochemické reakcie.
V skratke, v bunkách srdcového svalu sa pri náhlom znížení prísunu kyslíka, zvyšuje nežiadúca kyslosť, ktorá znižuje ich vitalitu. Zároveň sa bunky srdca snažia veľmi rýchlo adaptovať na tento stav zníženého prísunu kyslíka. To je jedna z prírodou daných ochranných schopností srdca, sa rýchlo adaptovať na zmeny v jeho okysličení. Inak povedané, srdce dokáže fungovať istú dobu aj s menším prísunom kyslíka, samozrejme len do určitej úrovne a po obmedzený čas.
Lenže, následne, po skončení krátkej fázy zníženého prísunu kyslíka (počas apnoe), začne postihnutý normálne dýchať. Do buniek srdcového svalu sa „navalí nadmerné“ množstvo kyslíka. Ale srdce si za tú krátku fázu apnoe už stihlo v bunkách nastaviť metabolizmus na znížený prísun kyslíka. Preto opätovné dýchanie po apnoe paradoxne vyvolá ešte horšiu metabolickú reakciu v bunke, ako znížené množstvo kyslíka počas apnoe. Tento kyslíkový srdcový paradox (kyslikový šok) sa v medicíne označuje ako tzv. ischemicko-reperfúzne poškodenie srdcového svalu. Je to rovnaký stav ako po infarkte a náhlej obnove okysličenia zasiahnutého miesta na srdci. Rozdiel je iba v rozsahu a dĺžke trvania. Pri spánkovom apnoe je tento proces rozsahom malý, ale zas pravidelný a dlhodobý. Pri infarkte ide o proces krátky, ale rozsahom masívny. V oboch prípadoch (apnoe alebo infarkt) je najviac postihnutý srdcový sval (pozri graf E a F na konci textu). Čo s tým môžeme urobiť?
PRECONDIN – prvý prírodný produkt pre dosiahnutie hlbokého spánku s aktiváciou prirodzenej ochrany srdca
Slovensko-talianska spoločnosť PHARCO GRANCREO uviedla na trh prevratný prírodný produkt PRECONDIN. Ide o prvý klinicky testovaný preventívny produkt pre ľudí s poruchami spánku a s možným (resp. potvrdeným) spánkovým apnoe. PRECONDIN preukázal navodenie intenzívnejšieho a hlbšieho spánku s podstatne vyšším regeneračným účinkom, u ľudí s potvrdeným spánkovým apnoe, ktorí pred ním užívali produkty na báze melatonínu. Jednoznačne dosiahli hlbokú fázu spánku, zobúdzali sa s vyšším regeneračným (oddýchnutým) účinkom. Spánok bol výrazne menej často prerušovaný.
Zaujímavosťou bolo, že im na porovnateľný pocit regenerácie, po užití produktu PRECONDIN, stačil významne kratší čas spánku než po užití melatonínu. Zjednodušene povedané, na porovnateľný regeneračný účinok pri užívaní melatonínu potrebovali v priemere 7 hodín , ale pri užívaní PRECONDIN len niečo cez 5 hodín, rozdiel bol 26%*. Takže môžeme konštatovať, že PRECONDIN urýchľuje spánkovú regeneráciu. Taktiež udávali, že sa po užití produktu PRECONDIN zobúdzali so sviežim pocitom, kým po melatoníne mali často pocit akéhosi „dospávania“.
Čo je však pre ľudí so zvýšeným srdcovým rizikom oveľa dôležitejšie, že zloženie produktu PRECONDIN dokázateľne prispieva k aktivácii prirodzenej vnútornej ochrany srdcového svalu pred následkami nedostatočného okysličenia (medicínsky ischémia). Tento ochranný proces sa odborne nazýva preconditioning (pozri obrázok dolu), od toho je odvodený aj názov produktu PRECONDIN.
Zloženie produktu PRECONDIN zvyšuje metabolickú ochranu srdcového svalu pred následkami nedostatočného okysličenia, ktoré sa objavuje počas infarktu (graf E) alebo podobne počas apnoických epizód v spánku (graf F)
PRECONDIN teda nie len významne zlepšuje hlboký regenerujúci spánok, ale zároveň aktivuje kľúčovú ochranu srdca pred následkami infarktu. Je bežne dostupný v lekárňach alebo ešopoch, obsahuje 30 tabliet, užíva sa výlučne pred spaním. Pri jeho priemernej cene vychádza nočná dávka na menej ako 0,80 Eur a to už stojí za dobrý spánok s ochranou srdca.
PRECONDIN je absolútne bezpečný, s liečivami a produktami (vrátane psychoaktívnych) bez obmedzení kombinovateľný produkt. Môžu ho preventívne (pre lepší spánok s ochranou srdca) užívať aj úplne zdraví ľudia. Jedna jeho zložka má preukázaný aj pečeň regenerujúci účinok.
PRECONDIN je vhodný najmä (ale nie len) pre ľudí (so zvýšeným rizikom infarktu):
- chrápajúcich alebo obéznych,
- seniorov s cukrovkou
- s chronickým srdcovým ochorením alebo poruchou rytmu
- s dlhodobými spánkovými ťažkosťami
- s chronickým ochorením dýchacích ciest alebo obličiek
- užívajúcich anxiolytiká / antidepresíva (možnosť znížiť ich dennú dávku)
- s následkami nadmerného požívania alkoholu
*Prebiehajúce klinické skúšanie s produktom PRECONDIN u ľudí s príznakmi spánkového apnoe v SR.