Press ESC to close

BOLESŤ KRÍŽOV – dlhodobá bolesť krížov je z dôvodu poškodenia nervov a ich obalov

Dnes už aj na tento problém máme overenú pomoc.

Každý z nás občas trpí bolesťami krížov. Pokiaľ sa jedná o prechodnú bolesť, obvykle býva spôsobená napr. prechladnutím, nadmernou námahou, prípadne úrazom alebo nespravným postavením chrbtice.

Ak sa však bavíme o dlhodobej bolesti krížov, resp. chrbta, príčina býva v dráždení nervových koreňov, resp. v poškodení ich obalov. Iba nerv s funkčným obalom môže fungovať bez ťažkostí. O čo ide?

MYELIN – zložka nervových obalov zodpovedná za jeho ochranu, výživu a správne fungovanie

Nervové vlákno je obtočené špeciálnym obalom, zvaným myelínová pošva. Tvoria ju bunky (Schwannove), ktorých hlavnou úlohou je ochrana a výživa nervového vlákna. Hlavnou zložkou nervového obalu je látka s názvom myelín (obrázok dolu). Bez nej nemôže nerv dobre fungovať. 

Nervová bunka s poškodeným vláknom a Schwannová bunka obalujúca nervové vlákno

Najčastejšie vekom, ale aj napr. po prekonaní choroby, sa môže stať, že vlastný organizmus začne tieto bunky poškodzovať. Dôvod je často neznámy, ale začne sa to jednoducho diať. Tento proces úbytku myelínových obalov sa odborne nazýva neuropatia (neuro = nerv, patos = choroba). Keďže postihuje okrajové nervy, ktoré inervujú napr. chrbticu, kríže, ruky alebo nohy, ide o tzv. periférnu neuropatiu. A to je presne náš problém s dlhodobou bolesťou krížov alebo chrbta. Neuropatia je ochorenie, ktoré je progresívne. Vhodnými opatreniami ho dokážeme už iba spomaliť, resp. skoro zastaviť, nie však vyliečiť.

Nerv, ktorý stráca myelínový obal, nemôže správne fungovať, začne bolieť. Dochádza k obnaženiu a dráždeniu nervového vláka okolitým tkanivom, aj nedostatočnej výžive. Môžeme si to predstaviť ako anténny TV kábel. Ten je vo vnútri tiež chránený mriežkou, aby nedošlo k rušenie TV signálu. Ak je však kábel niekde poškodený a chýba v tom mieste ochranná mriežka, obraz začne zrnieť a šumieť. 

Podobne je to aj s myelínovým obalom nervov. Pri jeho úbytku dochádza k nesprávnemu fungovaniu a šíreniu nervového vzruchu. To sa prejavuje nešpecifickou, často presne neurčenou formou bolesti. Nedá sa presne určiť, odkiaľ bolesť vychádza. Postihnutý má pocit, akoby ho boleli celé kríže alebo chrbát, jednoducho sa obvykle bolesť nedá presne lokalizovať ani špecifikovať. To je typický príznak neuropatie, teda úbytku myelínového obalu. Čo s tým  môžeme urobiť?

REMYELIN NSAI – už viac ako 3 roky na trhu a desaťtisíce výborných skúsenosti pri neuropatickej bolesti krížov a chrbta

Slovensko-talianska vývojová spoločnosť PHARCO GRANCREO priniesla v roku 2020 svetovo jedinečný produkt REMYELIN NSAI. Jeho zloženie je prísne vedecky cielené na obnovu myelínu v nervoch (tvz. proces remyelinizácie). Zároveň prispieva k zníženiu šírenia neuropatickej straty myelínu v ďalších nervov. Najnovšie je doplnený aj o látky s výrazným protizápalovým a analgetickým pôsobením. Tým rýchlejšie a účinnejšie pôsobí pri spomenutých ťažkostiach.

REMYELIN NSAI – klinicky overený účinok pri bolestiach chrbta a v krížoch

Klinické skúšanie v SR v roku 2024 s produktom REMYELIN NSAI prebiehalo v 17-tich ambulanciach (až 11 z nich neurologických) na skupine takmer 90-tich ľudí po dobu 2 mesiacov. Preukázalo skutočnú úľavu pri bolestiach chrbta a v krížoch, a tiež zlepšenie pohyblivosti chrbtice a v krížoch (pozri graf dolu). Respondenti uvádzali úľavu od bolesti už za 14 dní od začatia jeho užívania.

REMYELIN NSAI je cielene vhodný:

  • pri bolestiach chrbta a krížov
  • pri syndróme karpálneho tunela
  • pri neuropatiách horných a dolných končatín
  • pri cukrovke
  • pri herpese a borelióze

Výhody a účinky produktu REMYELIN NSAI oceňujú aj lekári a ročne ho užívajú desaťtisíce ľudí s bolesťami krížov, chrbta, ale napr. aj karpálu. Väčšina z nich užíva REMYELIN NSAI dlhodobo. REMYELIN NSAI obsahuje 30 tabliet s predĺženým uvoľnovaním (retard forma) a užíva sa obvykle 1 tableta denne alebo 1/2 tablety ráno a 1/2 tablety večer. Je bežne dostupný v lekárňach a ešopoch. Pri jeho priemernej cene vychádza denná dávka približne na 1 Euro a to už stojí za to ho vyskúšať.

Unknown

MUDr. Peter Čičvák

neurológ, Stará Ľubovňa

riaditeľ výskumu a vývoja PHARCO GRANCREO

MVDr. Peter Blaško

riaditeľ výskumu a vývoja PHARCO GRANCREO