Press ESC to close

Trápi vás HIT? Venujte 5 minút času tomuto článku, ktorý vám môže významne zlepšiť kvalitu života.

Myslíte si, že máte histamínovú intoleranciu? Bojíte sa niečo zjesť? 

Histamínová intolerancia (HIT) je dnes pomerne častý zdravotný problém ľudí. Mnohí o tom ani nemusia vedieť. Ide o problém týkajúci sa imunitného systému tráviaceho traktu, ktorý sa prejavuje rôznymi príznakmi, najčastejšie hnačka, brušné kŕče, nafukovanie, strata chuti, neskôr závažnejšie ako pokles telesnej hmotnosti.

Čo je skutočne zodpovedné za HIT? Enzým DAO alebo naša imunita?

Všeobecne je medzi ľuďmi s HIT mylne rozšírené, že hlavným vinníkom HIT je nedostatok DAO (enzým diaminooaxidáza) alebo dokonca „nadmerný“ prísun histamínu v potravinách (ak by to malo významnejšie ovplyvniť náš organizmus, muselo by byť zvýšenie rádovo v stovkách percent, čo je v praxi málo pravdepodobné). Moderné vedecké publikácie už jasne hovoria, že nedostatok DAO je zodpovedný za vznik HIT iba v nevýznamnom množstve prípadov. Menšie množstvo DAO v organizme nemá žiadnu výpovednú hodnotu o prítomnosti HIT. Dôkazom, že to tak je, je skutočnosť, že drvivá väčšina ľudí s HIT nevníma takmer žiadne zlepšenie pri užívaní náhrad DAO enzýmu. Jednoducho povedané, dopĺňanie DAO im neprináša očakávané zlepšenie. Prečo je to tak?

Histamínová intolerancia (dnes vedecky už správne označovaná ako enterálna histaminóza) je imunologický problém špecifických buniek, ktoré sa nazývajú žírne bunky a sú prítomné v črevnej sliznici. Moderné odborné publikácie popisujú, že práve porucha aktivácie žírnych buniek hrá hlavnú úlohu vzniku HIT.  

Ako sa dá dokázať, že skutočne mám HIT? Jedine sterom zo sliznice alebo diagnostika pomocou špeciálneho produktu.

Jediným skutočným a preukázateľným spôsobom, ako diagnostikovať HIT bola ešte pred desiatimi rokmi v SR, metóda steru z črevnej sliznice. Toto robili výlučne lekári gastroenterológovia pri endoskopickom vyšetrení. Následne sa ster analyzoval, a ak v ňom bola zvýšená koncentrácia histamínu, bolo potvrdené, že sa jedná o HIT. Pri HIT totiž nie sú žiadne viditelné zmeny na črevnej sliznici pri endoskopii, preto sa musel vziať ster. V drvivej väčšine sa to robilo u pacientov, ktorí mali dlhodobé (roky) črevné problémy a nemali pri tom žiadny viditelný nález na čreve, a tiež obvykle nezaberala známa terapia. Bohužial, toto jediné dokázatelné vyšetrenie na HIT je invazívne, preto sa nedá robiť plošne a dokonca ho už ani neuhrádzajú poisťovne. Preto sa vyšetrenie nesprávne „zjednodušilo“ analýzou enzýmu DAO, ktorú pre zmenu robia lekári alergológovia (imunológovia). Ako ukazuje realita, je to neefektívne, lebo samotní alergológovia už toto vyšetrenie považujú iba za veľmi orientačné (rozumejme nepresné).

Je už vedecky (nad pochybnosti) dokázané, že HIT je imunologického pôvodu a spôsobujú ho žírne bunky v črevnej sliznici. Tie „bezdôvodne“ vylučujú nadmerné množstvá histamínu, ktorý spôsobuje chronický mikrozápal (viditelný iba na stere pod mikroskopom) črevnej sliznice. Na rozdiel od potravinovej alergie, sa HIT obmedzuje na pôsobenie priamo v čreve. Preto má správne medicínske označenie enterálna histamínoza (HIT označenie je dnes skôr považované za „ľudové“). To spôsobuje všetky vyššie spomenuté príznaky (častá stolica, kŕče, nafukovanie atď.). Ak teda zablokujeme nadmerné vylučovanie histamínu zo žírnych buniek (použitím na to špeciálne vyvinutého produktu), prakticky odstránime spomenutý mikrozápal aj príznaky. Inak povedané, dôjde k zmierneniu príznakov HIT, resp. až takmer k úplnému odstráneniu. A to aj bez drastickej diéty.


REVICOLIN umožňuje uspanie žírných buniek v čreve a zmierni tak príznaky HIT, naviac obnovuje ochrannú funkciu črevnej sliznice

Už vieme, že hlavnou príčinou vzniku HIT je chybné fungovanie žírnych buniek v črevnom slizničnom tkanive. Čo s tým môžeme urobiť?

REVICOLIN je inovatívny entero- a histamíno-špecifický výživový doplnok, ktorý obsahuje špecifickú telu prirodzenú látku PEA (palmitoyletanolamid) a špeciálne imuno-chytré kvasinky. Špeciálne kvasinky majú významný účinok na výživu črevných buniek a udržiavanie celistvosti, funkcie a ochranu črevnej sliznice. Pre HIT je však podstatne účinnejšia PEA.

PEA je látka, ktorá má v množstve štúdií preukázaný výrazný účinok na spomenuté žírne bunky. Dokáže tieto bunky akoby uspať. Uspaté žírne bunky potom nereagujú prehnane a nevylučujú nadmerné množstvá zápalových látok a histamínu do sliznice čreva, ktoré prispieva k príznakom HIT. Jednoducho, nespôsobujú nežiadúcu imunitnú reakciu v črevnej sliznici. V praxi sa to obvykle prejavuje výrazným zmiernením príznakov HIT, zlepší sa kvalita stolice, ustupujú brušné kŕče, nadúvanie a pod. Výrazne sa zlepší kvalita života, preukázané je aj rozšírenie jedálnička. Každopádne je možné pozvoľna začať skúšať aj niektoré potraviny, ktoré predtým robili problémy.

REVICOLIN sa odporúča užívať 2 x 1 kapsula denne (1x ráno, 1x večer) počas úvodných 14 dní užívania, neskôr postačuje 1 kapsula ráno. Je bežne dostupný v lekárňach. Pri jeho priemernej cene vychádza jeden deň bez HIT ani nie na jedno euro. A to už stojí za zásadné zlepšenie kvality života. Naviac, je REVICOLIN klinicky odskúšaný priamo v SR.

Výsledky skúšania produktu REVICOLIN u ľudí s HIT, IBS a SIBO

REVICOLIN bol testovaný u ľudí s príznakmi typickými pre HIT, IBS (syndróm dráždivého čreva) a SIBO (prerastanie baktérií v tenkom čreve) v slovenskej ambulantnej praxi (gastroenterologická ambulancia, Bratislava). U týchto ľudí pretrvávali typické klinické príznaky napríklad časté nafukovanie, kŕče, častá neforemná stolica (hnačkovitý charakter) počas dňa (2 až 4x za deň), menej často zápcha. Ochorenie HIT a IBS má rovnakú imunologickú príčinu (SIBO má iný chorobný základ, ale rovnaké príznaky). Produkt REVICOLIN je vyvinutý s ohľadom na utlmenie uvedeného zápalu v sliznici a zároveň podporu rastu buniek a obnovy celistvosti a ochrany črevnej sliznice. Respondenti užívajúci REVICOLIN uvádzali výrazné zlepšenie parametrov kvality života v priemere už po 8 dňoch užívania. 


Aké sú výhody užívania produktu REVICOLIN?

 

  • CIELENE VYVINUTÝ PRE RIEŠENIE PRI HIT, IBS a SIBO
  • Skrátený čas strávený na wc pri stolici počas dňa: -28%
  • Znížený počet stolíc počas dňa: -26%
  • Zlepšenie charakteru stolice: +33%
  • Znížená potreba hľadať toaletu v okolí: -30%
  • Zmiernenie príznakov brušných kŕčov: -53%
  • Zmiernenie príznakov nadúvania: -42%
  • Zlepšenie rôznorodosti konzumácie potravín: +42% 
  • Zníženie pocitu bezmocnosti: -48%
  • Zmiernenie strachu o zhoršenie ochorenia: -36%
  • Zvýšenie pocitu užívania si života: +33%
  • Pocit zvýšenia výkonu: +29%

MUDr. Filip Filan – gastroenterologická ambulancia, Myjava

Odporúčam Revicolin pre jeho evidentný úcinok u pacientov s IBS, po 14 dňoch nastala výrazná zmena zdravotného stavu k lepšiemu. Úprava celodenného či nočného nafukovania, zlepšilo sa trávenie. U pac. s HIT ústup bolestí brucha, úprava stolice, zlepšenie kvality života pri dlhodobejšom užívaní.

riaditeľ výskumu a vývoja PHARCO GRANCREO

MVDr. Peter Blaško

riaditeľ výskumu a vývoja PHARCO GRANCREO