Stlačením klávesy ESC zatvorte

Imunita chráni pred vírusom

Antibiotiká vírusom neublížia. Zato odolná sliznica dýchacích ciest a podpora imunity bráni vírusu „napáchať“ v pľúcach nezvratné škody. Spoliehať sa dá iba na klinicky overené produkty.

Čo sa deje v dýchacích cestách, keď ju napadne vírus?

Vírus, ktorý napáda dýchacie orgány, do nich prenikne cez jej sliznicu. Keďže sa obvykle takéto vírusy šíria kvapôčkovo, má veľký účinok prekrytie úst a nosa rúškom. Napriek tomu sa však nedá vylúčiť, že sa vírus do dýchacích ciest dostane. To, ako veľmi sa vírusu podarí preniknúť až do buniek sliznice dýchacích ciest, rozmnožiť sa a spôsobovať závažný akútny zápal napr. pľúc, závisí od pripravenosti našej imunity.
V prípade vírusov, ktoré napádajú dýchacie cesty, hrá hlavnú úlohu to, v akom stave je sliznica dýchacích ciest. Zdravá a funkčná sliznica dýchacích ciest je pokrytá špeciálnymi bunkami, ktoré sa vlnia smerom von a jemnou vrstvu „dobrého“ hlienu. Jej úlohou je „vypudzovať“ z dýchacích ciest škodlivé látky a patogény, ktoré sa k nej dostanú. Keď je však táto sliznica „poškodená“ (napr. astma, chronický zápal, fajčením a pod.), nedokáže sa účinne brániť vírusom, ktoré cez ňu ľahko prenikajú a spôsobujú akútny zápal. Ten sa prejaví veľkým opuchom sliznice, čo vedie k sťaženému dýchaniu (hlavne pri výdychu) a silnému dráždivému kašlu. Dochádza k rozvoju typického akútneho zápalu napr. priedušiek (bronchitída), v horšom prípade pľúc (pneumónia). Zápal pľúc je veľmi vážny až život ohrozujúci stav, najmä u rizikových skupín ľudí, ako sú astmatici, pacienti s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc, ale aj deti, či seniori.

Čo je dobré vedieť o imunite?

Vieme, že antibiotiká na vírus „nezaberajú“. Často počúvame, že si máme „zvýšiť imunitu“. Čo vlastne znamená to „zvyšovanie imunity“? Treba povedať, že imunita sa nedá presne merať, ako napr. hladina cukru v krvi, ktorá sa dá znížiť alebo zvýšiť napr. jedlom alebo liekom. Imunita má rôzne podoby, preto je ako celok nemerateľná. Imunitu dokážeme vhodnými produktami modulovať (riadiť) smerom, ktorý práve potrebujeme. Táto modulácia (riadenie) sa deje ovplyvňovaním jednotlivých jej zložiek. Hlavnými zložkami imunity sú biele krvinky (bunková imunita) a protilátky (látková imunita).

Ktoré produkty skutočne ovplyvňujú imunitu?

Množstvo produktov na trhu (najmä výživových doplnkov) o sebe tvrdí, že „podporuje“ imunitu. Treba však objektívne povedať, že len preto, že mnohé obsahujú vitamíny alebo minerálne prvky, či rôzne „overené“ receptúry, nie sú práve ideálnou voľbou. Väčšina takýchto doplnkov v zásade imunite neuškodí, ale ich reálny účinok je otázny a obvykle nie je ani vedecky preukázaný. Spoliehať sa možno iba na vedecky resp. klinicky overené produkty.