Hemoroidy môžu trápiť až 25% populácie. Poznajte skutočnú príčinu hemoroidov a vyskúšajte moderné a trvalé riešenie. Vyskúšajte nový prístup, ktorý môže byť výrazne účinnejší ako bežné produkty.
Mám zlatú žilu. Veta, ktorá na prvý dojem znie, ako by som bol bohatým človekom. V realite je to presne opačne. Až jednému zo štyroch európanov (častejšie postihuje ženy) touto vetou práve začínajú nepríjemné a dlhodobé ťažkosti. Prvá zmienka o zlatej žile sa objavila už v Biblii. Hemoroidy je jednotné označenie pre ochorenie komplexu hemoroidálnych žíl nachádzajúcich sa v konečníku. Úlohou tejto siete žíl (latinsky venae hemorrhoidales) v konečníku je pomoc pri bezpečnom vyprázdňovaní stolice. V podstate tento komplex ciev pôsobí ako akési vankúšiky v rekte. Zjednodušene by sme ich účel mohli popísať, že tlmia tlakové účinky stolice na stenu konečníka pri vyprázdňovaní. Aby nedošlo k poškodeniu steny konečníka pri vyprázdňovaní a tiež, aby sa konečník dobre uzatvoril po vyprázdňovaní.
postihnuté hemoroidálne žily
Hemoroidálne žily nemajú svalovú vrstvu, na rozdiel od žíl na nohách. Tento priehliadaný, ale zásadný rozdiel je dôvodom, prečo väčšina produktov nemá dostatočný účinok.
Ak sa pozrieme na stavbu steny (anatomiu) bežnej žily, napr. na nohe a na stavbu steny hemoroidálnej žily, zistíme medzi nimi zásadný rozdiel. Bežná žila obsahuje strednú vrstvu (lat. tunica media), ktorá je tvorená hladkým svalom. Svalová vrstva je zodpovedná za správne napätie (venotonus) žily. Pokiaľ funguje správne, žila je pevná a jej stena nemá tendenciu ochabovať a tvoriť kŕčové žily (lat. varixy). Ak to tak nie je, odporúča sa užívať venotonické produkty (najznámejšie sú diosmín, hesperidín). Už samotné označenie venotonický (venus = žila, tonus = napätie) hovorí o tom, že venotonické produkty cielene pôsobia iba na svalovú vrstvu žily a zvyšujú v nej napätie, aby neochabovala. Tým pomáhajú zmierniť vznik kŕčových žíl. Ale to nie je prípad hemoroidálnych žíl (hemoroidov).
Stavba steny bežnej žily, napr. na nohe
Ak sa pozrieme na stavbu steny hemoroidálnych žíl, vidíme, že prakticky neobsahujú svalovú vrstvu. Dôvod je ten, že ich úlohou je rýchlo sa rozširovať (napĺňať krvou) a sťahovať (vyprázdňovať) podľa aktuálnej potreby nášho tela, ako taký balónik. Preto ich stena nemôže mať vytvorenú svalovú vrstvu, ktorá by im v tejto úlohe bránila. Keďže však nemajú svalovú vrstvu, logicky na nich venotonické produkty (napr. diosmín, hesperidín) minimálne alebo nedostatočne pôsobia. Riešenie hemoroidov musíme teda hľadať inde.
Prierez oblasťou konečníka
Prierez sieťou hemoroidálnych žíl v konečníku
Čo spôsobuje dlhodobé a bolestivé hemoroidy? Zápal žilovej steny.
Možno budete prekvapení, ale nie je to nič špecifické. Dlhodobé, bolestivé alebo krvácavé hemoroidy spôsobuje obyčajné nahromadenie a zastavenie krvi (latinsky hemostáza) v hemoroidálnych žilách. Z rôznych dôvodov, ako napr. nadváha, silné tlačenie pri stolici, tehotenstvo, vek, pokles nervového tonusu, či rôzne ochorenia, dochádza k tomu, že sa v komplexe hemoroidálnych žíl jednoducho hromadí krv. Tá z neho odteká len veľmi pomaly a niekedy dlhý čas jednoducho neodteká. V krvnej stáze (nahromadenej a zastavenej krvi) prebiehajú procesy, ktoré spôsobujú zápal. Predstavte si to ako vodu v lesnej bystrine a v malom jazierku. Lesná bystrina má obvykle číru a čistú vodu, pretože je v nej prirodzený prúd vždy čerstvej vody. Naopak, v malom jazierku býva voda často zakalená, plná rias, lebo je bez dostatočného prísunu čerstvej vody, voda v ňom stojí.
Niečo podobné sa deje lokálne aj s krvnou stázou v hemoroidoch. V nahromadenej krvi sa prirodzene vytvárajú zápalové látky, najmä deriváty kyseliny arachidonovej. Tie spôsobujú silné podráždenie žilovej steny, v podstate jej zápal. Následkom zapálenej steny hemoroidálnych žil dochádza k jej oslabeniu. Oslabenie žilovej steny vedie k ďalšiemu hromadeniu krvi, ktoré sa vydúva do prostredia. Zapálená a oslabená stena žíl často jednoducho povolí a objaví sa krvavý a bolestivý výtok. Ten je pri akútnych hemoroidoch typický a krv je obvykle svetločervená.
typická svetločervená krv pri hemoroidoch
Teplé prostredie proces tvorby zápalových látok v krvnej stáze v hemoroidálnych žilách iba zhoršuje a urýchľuje. Preto sa obvykle v teplom počasí (horúce leto) u ľudí s hemoroidmi problémy vracajú alebo zhoršujú. Priam kritickým je sadnutie si na horúce sedadlo v aute v lete. Čo s tým môžeme urobiť?
HEMORVEN – trvalé odstraňuje zápal hemoroidálnych žíl a riziko ich krvácania
Slovensko-talianska spoločnosť PHARCO GRANCREO po roku vývoja priniesla v roku 2024 moderný a cielený produkt HEMORVEN. Obsahuje klinickými štúdiami preverenú kombináciu výťažkov, ktoré cielene obmedzujú tvorbu zápalových derivátov kyseliny arachidonovej v krvi*. Práve tieto deriváty sú hlavne zodpovedné za zápal steny hemoroidálnych žil. Tým prispieva k trvalému odstráneniu svrbenia, bolesti a krvácania v hemoroidálnych žilách. Odporúčané užívanie je 1 tableta ráno (alebo 1/2 tablety ráno + 1/2 tablety večer). Tablety majú pozvoľné uvoľňovanie, ktoré lepšie prekryje 24 hodinový interval. Môže sa aj voľne kombinovať s venotonicky pôsobiacimi produktami. Je bežne dostupný v lekárňach a ešopoch. Pri priemernej cene vychádza jeho denná dávka ani nie na cca. 0,7 €. A to už stojí za vyskúšanie.
*1. Burnett BP et al. A Medicinal Extract Of Scutellaria baicalensis And Acacia catechu Acts As A Dual Inhibitor Of Cyclooxygenase And 5-Lipoxygenase To Reduce Inflammation. J Med Food. 2007 Sep;10(3):442-51. 2. Acacia catechu (L.f.) Willd and Scutellaria baicalensis Georgi extracts suppress LPS-induced pro-inflammatory responses through NF-кB, MAPK, and PI3K-Akt signaling pathways in alveolar epithelial type II cells.