Trápi vás HIT? Bojíte sa niečo zjesť?

Máte strach niečo zjesť? 

Histamínová intolerancia (HIT) je dnes pomerne častý zdravotný problém ľudí. Mnohí o tom ani nemusia vedieť. Ide najmä o problém týkajúci sa imunitného systému tráviaceho traktu, ktorý sa prejavuje rôznymi príznakmi, najčastejšie hnačka, brušné kŕče, nafukovanie, strata chuti, neskôr závažnejšie ako pokles telesnej hmotnosti.

Čo je skutočne zodpovedné za HIT, DAO alebo imunita?

Všeobecne je medzi ľuďmi s HIT pravdepodobne mylne rozšírené, že hlavným vinníkom HIT je nedostatok DAO v organizme. Moderné vedecké publikácie naznačujú, že nedostatok DAO je zodpovedný za vznik HIT iba v relatívne málo prípadoch. Menšie množstvo DAO v organizme, nemusí automaticky znamenať HIT. Dôkazom, že to tak nie je, je skutočnosť, že pomerne dosť ľudí s HIT nevníma významné zlepšenie pri užívaní náhrad DAO enzýmu. Jednoducho povedané, dopĺňanie DAO im neprináša očakávané zlepšenie.

Histamínová intolerancia je hlavne imunologický problém špecifických buniek, ktoré sa nazývajú žírne bunky v špeciálnom slizničnom imunitnom systéme, ktorý sa nachádza v čreve. Tento systém sa odborne nazýva lymfatické tkanivo spojené so sliznicou. Moderné odborné publikácie popisujú, že práve porucha aktivácie žírnych buniek hrá dominantnú úlohu vzniku príznakov HIT.  

Žírne bunky črevnej sliznice nesú zrejme hlavnú zodpovednosť za príznaky HIT.

 Žírne bunky sú biele krvinky a sú to stážcovia správneho fungovania imunity v črevnej sliznici. Tieto bunky obsahujú stovky špeciálnych váčikov, v ktorých sa nachádzajú látky, ktoré ovplyvňujú zápal a alergickú reakciu v čreve, okrem iných aj obrovské množstvo histamínu. Ak sa žírne bunky stretnú s niečím, čo považujú za cudzie, dochádza k ich aktivácii. Za normálnych okolností sa žírne bunky aktivujú relatívne neškodne a uvoľňujú neškodné množstva látok a histamínu do črevnej sliznice za účelom, aby v nej udržiavali funkčnú a normálnu imunitnú odpoveď. To je pre ochranu čreva samozrejme žiadúce.

Ak však dôjde k poruche aktivácie žírnych buniek  následkom rôznych autoimunitných porúch nášho tela, bunky reagujú neprimerane na akýkoľvek pre ne cudzí podnet (napr. potravina, zložka potraviny a pod). Bunky uvoľňujú neprimerane veľké množstvá histamínu z ich váčikov do črevnej sliznice a spôsobia neželanú imunitnú odpoveď (alergickú reakciu priamo v čreve). To sa prejavuje typickými príznakmi HIT. To je pre naše črevo nežiadúce.

REVICOLIN umožňuje uspanie žírných buniek v čreve a môže tak zmierniť príznaky HIT

Už vieme, že pravdepodobne dominantnou príčinou vzniku HIT je chybné fungovanie žírnych buniek v črevnom slizničnom imunitnom tkanive zvanom MALT. Čo s tým môžeme urobiť?

REVICOLIN je inovatívny entero- a histamíno-špecifický výživový doplnok, ktorý obsahuje imunochytré kvasinky a špecifickú telu prirodzenú látku PEA. Špeciálne kvasinky majú významný účinok na výživu črevných buniek a udržiavanie celistvosti črevného epitelu. Pre HIT je však podstatne účinnejšia PEA.

PEA je látka, ktorá má v množstve štúdií preukázaný výrazný účinok na spomenuté žírne bunky. Dokáže tieto bunky akoby uspať. Uspaté žírne bunky potom nereagujú prehnane a nevylučujú nadmerné množstvá zápalových látok a histamínu do sliznice čreva, ktoré prispieva k príznakom HIT. Jednoducho, nespôsobujú nežiadúcu imunitnú reakciu v črevnej sliznici. V praxi sa to obvykle prejavuje výrazným zmiernením príznakov HIT, zlepší sa kvalita stolice, ustupujú brušné kŕče, nadúvanie a pod. Výrazne sa zlepší kvalita života, možno aj rozšírenie jedálnička. Samozrejme, dodržiavanie diéty je stále na mieste. Každopádne je možné, po konzultácii s lekárom, pozvoľna začať skúšať aj niektoré potraviny, na ktoré predtým robili problém.

REVICOLIN sa odporúča užívať 2 x 1 kapsula denne (1x ráno, 1x večer) počas úvodných 14 dní užívania, neskôr postačuje 1 kapsula ráno. Je bežne dostupný v lekárňach.

Výsledky skúšania produktu REVICOLIN u ľudí

REVICOLIN bol testovaný u ľudí so syndrómom dráždivého čreva v slovenskej ambulantnej praxi (MUDr. Jarolím Šutka, gastroenterologická ambulancia, Bratislava). Respondenti užívajúci REVICOLIN uvádzali zlepšenie parametrov kvality života v priemere už po 8 dňoch užívania. 

MVDr. Peter Blaško

riaditeľ výskumu a vývoja PHARCO