Stres, nesprávny životný štýl, únava, ale aj nočný svetelný smog, to všetko vedie k problémom so spánkom. Popisuje sa, že každý piaty človek trpí problémom so zaspávaním a nepravidelným spánkom. Nemusíme hneď myslieť na psychické alebo iné zdravotné problémy. Je vysoko pravdepodobné, že máte len narušený cirkadiánny rytmus. Zjednodušene povedané, je to rytmus striedania nočného kľudového (regeneračného) a denného aktívneho režimu nášho organizmu. Za to sú zodpovedné 2 základné hormóny, melatonín a kortizol. Kortizol aktivuje náš organizmus. Jeho hladina v krvi je najvyššia v ranných hodinách, keď sa budíme. Oznamuje nášmu telu, že sa má pripraviť každá bunka na produkčnú fázu dňa.
MELATONÍN – nenápadný mozgový hormón s mnohými účinkami
Druhým dôležitým hormónom je melatonín. Jeho maximálne hladiny v tele sú v nočných hodinách. Oznamuje nášmu telu (každej bunke), že je čas na regeneráciu. Každá bunka v našom tele dostala pokyn, aby vykonala „údržbu a opravy“. Poruchy spánku vedú k tomu, že organizmus nedostal dostatok času na spomenutú údržbu. Z dlhodobého hľadiska to vedie k množstvu, spočiatku nevýrazných problémov. Neskôr však môžu byť závažné, nielen telesné ale aj psychické.
Melatonín je hormón, ktorý sa tvorí v medzimozgu, v epifýze a prakticky iba v nočných hodinách. Ide o veľmi citlivý hormón, ktorý sa prakticky hneď rozkladá vplyvom svetla. Degraduje ho najmä modrá zložka svetla (460 nm – 480 nm). Ak v domácnosti v noci používate žiarovky so silným bielym svetlom, je vysoko pravdepodobné, že ľahko nezaspíte. Naopak, červená zložka svetla, má na melatonín najslabší rozkladný účinok. Preto sa v noci v mnohých budovách používa červený odtieň svetiel.
Melatonín má však preukázané aj iné významné vlastnosti. Jednými z najviac preštudovanými sú účinky na obehový (kardiovaskulárny) systém a tiež protizápalový účinok. Je to práve z dôvodu, že dáva nášmu telu povel na regeneráciu. Melatonín reguluje hladké svalstvo ciev, podporuje jeho uvoľnenie a preto prispieva k ochrane pred srdcovými príhodami (napr. infarkt). Aj preto nám v noci najviac klesá krvný tlak. Melatonín patrí do kategórie tzv. terminálnych (koncových) antioxidantov. To znamená, že ruší účinok oxidačných a dusíkatých radikálov, ktoré masívne poškodzujú nervy. Takže pôsobí aj neuroprotektívne. Melatonín má aj dokázateľný výrazný účinok na zníženie tvorby kľúčových zápalových látok v tele, tzv. deriváty kyseliny arachidonovej (prečo ich spomíname sa dozviete nižšie v článku). Inak povedané obmedzuje zápal v tele. To len potvrdzuje, že podporuje regeneráciu tkanív. Ak náš mozog neprodukuje dostatok melatonínu, je vhodné siahnuť po náhrade.
PHYTOMELATONIN – rastlinný melatonín má viac benefitov ako syntetický
Na trhu je viac ako 90% všetkých produktov s obsahom syntetizovaného (chemicky produkovaného) melatonínu. Keďže ide prakticky o chemickú molekulu, môže byť nášmu organizmu v zásade jedno, aký je jeho pôvod. Pokiaľ však chceme niečo prirodzenejšie, ale aj efektívnejšie, je k dispozícii už aj rastlinný melatonín. V čom je rozdiel?
Slovensko-talianska spoločnosť PHARCO GRANCREO priniesla na trh jedinečný produkt PHYTOMELATONIN kvapky (40 ml). Obsahuje purifikovaný (čistený) melatonín z extrahovanej zmesi bylín, vo forme kvapiek. Porovnávacia štúdia rastlinného a syntetického melatonínu preukázala, že rastlinný melatonín má až do 6,5x vyšší biologický účinok na špeciálny zápalový enzým*. Ten je zodpovedný za tvorbu vyššie spomenutých zápalových látok, tzv. derivátov kyseliny arachidonovej. Inak povedané, rastlinný melatonín je násobne účinnejší v ochrane pred zápalom v porovnaní so syntetickým. Prečo je to dôležité?
Užívaním produktu PHYTOMELATONIN kvapky doprajete vlastnému telu prírodný (nesyntetizovaný) melatonín. Navyše, viac ako 6-násobne účinnejšie redukuje v tele zápal v porovnaní s bežným syntetickým melatonínom. V konečnom dôsledku získate vyššiu potenciálnu regeneráciu, nie iba samotný lepší spánok. A to už stojí za to.
PHYTOMELATONIN kvapky obsahujú 40 večerných dávok (1mg melatonínu = 15 kvapiek = 1 ml). Prečo je PHYTOMELATONIN v kvapkách? Na rozdiel od tabliet alebo spreja, v ktorých je výrobcom vopred presne definované množstvo melatonínu, pri kvapkách si dávku môžete určovať sami podľa potreby. Užívaním obvykle zistíte, koľko kvapiek reálne potrebujete. Odporúčame začať s menším počtom kvapiek. Kvapky si aplikujte asi 30 min pred spaním priamo pod jazyk, kde je veľmi silne prekrvená sliznica. Výrazne zvýšite jeho rýchlosť účinku, prakticky rovnako ako spray. Neobsahujú alkohol, sú bez pridaného cukru, bez laktózy, bez lepku, ochutené prírodnou príchuťou lesného ovocia. PHYTOMELATONIN kvapky sú bežne dostupné v lekárňach alebo v ešopoch.
* Kukula-Koch et al. Is Phytomelatonin Complex Better Than Synthetic Melatonin?, Molecules. 2021 Oct;26(19):6087