Tinitus – obťažujúci zvuk v ušiach, ktorý v skutočnosti neexistuje
Zvonením, hučaním alebo pískaním v ušiach dlhodobo trpí každý desiaty človek v populácii. Väčšinou ide o ľudí nad 50 rokov, ale nie sú výnimkou ani mladšie ročníky. Charakteristickým príznakom je stabilne trvajúci zvuk v ušiach (pískanie, hučanie, zvonenie), ktorý príde náhle, z ničoho nič. Trvá rôzne dlho a človek sa ho nevie zbaviť, ani keď si zapchá uši. Ide o zvukový vnem, ktorý v skutočnosti neexistuje, ale naše vnútorné ucho (Kochlea – Cortyho orgán) ho vníma. Niekedy môže mať takú hlasitú intenzitu, že postihnutý musí hlasnejšie rozprávať, aby ten hluk v ušiach prekonal. Má pocit, že inak ho ľudia nepočujú. O čo vlastne ide?
Vlásočnicové bunky vo vnútornom uchu vytvárajú falošný zvuk
Na to, aby sme porozumeli tinitu, sa musíme pozrieť do orgánu, ktorý spracováva zvuk a prenáša ho do mozgu. Vo vnútornom uchu sa nachádza špeciálny orgán (medicínsky, Kochlea – Cortyho orgán), ten zachytáva zvuk vo forme zvukovej vibrácie. Konkrétne ide o špeciálne vlásočnicové bunky. Tie na svojom povrchu majú dlhé vlásočnice (cílie), ktoré sú veľmi citlivé na zmeny tlaku vzduch (vibráciu vzduchu). Keďže zvuk je v podstate forma kmitania (vibrácie) vzduchu, môžu ho tieto vlásočnicové bunky dobre zaznamenať. Následne sa spracované vibrácie vzduchu prenášajú cez nerv do mozgového centra. V ňom sa „premieňajú“ na zvuk, ktorý počujeme. Potiaľto je všetko v poriadku.
Ak však dôjde k poškodeniu vlásočnicových buniek (pozri obrázok hore), tieto nie sú schopné správne prenášať zvukové vibrácie. Bunky síce nestratili schopnosť vnímať zvuk, ale vysielajú prevažne iba monotónny nervový signál do mozgového centra. Jednoducho si „vymysleli“ neexistujúci zvuk. Aj preto je pri tinite typické, že človek počuje najčastejšie v podstate stabilný (monotónny) piskot alebo hluk. Je to z dôvodu, že sú vlásočnice buniek akoby „polámane a povalené“. Podobne, ako keď sa poláme slnečnica po silnom krupobití. Tiež nie je mŕtva, ale už len bezmocne leží na pôde.
Tinitus môže viesť k úzkosti a spánkovým poruchám
Dodnes nie je jasné, čo tento problém spôsobuje. Medzi najčastejšie príčiny tinitu, teda poškodenia vlásočnicových buniek, sa radia zvýšený hluk, ktorý poškodzuje sluch. Hovorí sa, že napr. medzi hudobníkmi je ich až polovica s tinitom. U nich sú vlásočnicové bunky trvale vystavené hluku a logicky sa rýchlejšie opotrebujú a nestíhajú regenerovať. Tiež prekonanie zápalov a dedičnosť majú významný vplyv. V neposlednom rade aj vek.
Samotný piskot alebo hluk v ušiach je pre človeka obťažujúci, ale inak nepredstavuje významné telesné alebo orgánové zdravotné riziko. Je to niečo, ako vŕzgajúce auto pri jazde, len znížená kvalita jazdy.
Tinitus znižuje kvalitu života. Ak však človek nie je trénovaný a nezvyknutý na neustále sa vracajúci hluk v ušiach, ľahko môže prepadnúť pocitu úzkosti. Popisuje sa, že až 75% ľudí s tinitom pociťovalo stavy úzkosti a polovica máva problémy so spánkom. To už sú samozrejme vážnejšie stavy. A práve im sa potrebujeme vyvarovať.
Tinitus patrí medzi neurologické ochorenia, kde je nepravdepodobné, že sa z neho vyliečime. Skôr sa vekom môže zhoršovať. Čo s tým teda môžeme urobiť?
ContraTINN – produkt, ktorý bojuje proti tinitu a za kvalitnejší život
Slovensko-talianska vývojová spoločnosť PHARCO GRANCREO po dlhšom vývoji priniesla na trh jedinečný a cielený produkt ContraTINN, vhodný pre ľudí s tinitom. Ide o unikátny duálny produkt, ktorý obsahuje tablety s dvoma rôznymi zloženiami. Tableta na ráno ma zloženie, ktoré môže výrazne podporiť regeneráciu vlásočnicových buniek. Tableta večer podporuje spánkovú pohodu. Hlavným cieľom produktu ContraTINN je zlepšiť kvalitu života u ľudí s tinitom a znížiť riziko psychickej alebo spánkovej nepohody. Balenie obsahuje 30 ranných a 30 večerných tabliet, odporúča sa 1 tableta ráno a 1 tableta večer. Je bežne dostupný v lekárňach alebo v eshopoch. Pri priemernej cene vychádza denná dávka na menej ako 1 Euro a to už stojí za vyskúšanie.