Stlačením klávesy ESC zatvorte

REUMA (reumatoidná artritída) – aj sami si môžeme významne zlepšiť život

Reuma je závažné chronické ochorenie, ktoré môže na prvý pohľad navodzovať dojem, že je to typické kĺbové ochorenie. Omyl. Reuma je imunologické zápalové ochorenie. Čo je horšie, že sa jedná o autoimunitné ochorenie. Naša vlastná imunita útočí na tkanivá a spôsobuje v nich zápal. Reuma viditeľne postihuje kĺby. Príčina ochorenia nie je dodnes známa. Významnú úlohu pri nej zohráva genetika (vrodená predispozícia) a tiež vonkajšie faktory (ťažko odhaliteľné). 

Reuma môže začať prakticky v ktoromkoľvek roku života. Častejšie postihuje ženy, a to pred menopauzou. Obvykle postihuje voľne pohyblivé typy kĺbov (diartrodiálne kĺby), napr. prstové, kolenný, lakťový, zápästné a pod. Reuma sa častejšie začína v zimných mesiacoch. Obvykle má pomalý (plazivý) začiatok a je prakticky ťažko predvídateľná. Iba ojedinele má náhly (akútny) začiatok. Priebeh ochorenia má typické dve fázy. Striedajú sa obdobia zhoršenia a ukľudnenia. Počas zhoršenia (exacerbácie) je viditeľný silný bolestivý zápal postihnutých kĺbov. V čase ukľudnenia je zápalová aktivita minimálna. Neustálym striedaním zápalu však dochádza k deštrukcii kĺbových tkanív, deformáciám kĺbu, zníženej hybnosti. Reuma je progresívne ochorenie, ktoré často vedie k invalidite a priemerne skracuje život o 7 až 10 rokov.

Pri reume dochádza k zápalu kĺbových štruktúr, čo vedie k deformitám, zhrubnutiu a zníženiu pohyblivosti kĺbov. Zhoršenie zápalu (exacerbácia reumy) navyše spôsobuje aj výraznú bolestivosť. Tento zhoršený zápal spôsobujú deriváty kyseliny arachidonovej.

Čo spôsobuje zhoršenie reumy? A môžem si aj sám pomocť?

Látky v tele, ktoré sú zodpovedné za zhoršenie zápalu (exacerbáciu) v kĺboch počas reumy majú komplikované názvy a skratky. Pre zjednodušenie však všetky patria medzi tzv. deriváty kyseliny arachidonovej. Tieto deriváty majú silný zápalový účinok. Preto liečba reumy pozostáva z dvoch rôznych cieľov. Prvý cieľ je „oklamať“ imunitu, aby neútočila na vlastné tkanivá, kĺby. Druhý cieľ je potlačiť tvorbu spomenutých derivátov kyseliny arachidonovej. Imunitu dokážu „oklamať“ špeciálne biologické lieky, ktoré predpisuje reumatológ. Nemenej dôležitá je aj lokálna úľava od bolesti kĺbov.

REVIDOL gél a náplasti – uľavujú od reumatických bolestí kĺbov

Rovnako dôležité je aj lokálne liečiť kĺby a okolité tkanivá. Práve na to je určený inovatívny prírodný hrejivý gél REVIDOL. Obsahuje kombináciu prírodných výťažkov (boswelia, čertov pazúr, kapsaicín) a sírnych zlúčenín (síra má významný hojivý účinok pri reume a zápale). Gél má hrejivý účinok, najprv dobre prekrví tkanivo, aby sa následne liečivé zložky rýchlo a účinne vstrebali a utlmili zápal a bolesť. Pacient pocíti úľavu pomerne rýchlo, čo potvrdzujú aj skúsenosti. Gél je veľmi účinný, obvykle stačí naozaj malé množstvo, ktoré treba vmasírovať do pokožky. Nezanecháva mastný film na pokožke. Tuba obsahuje 100 ml gélu.

Dobrou a pacientami odskúšanou alternatívou pri reume, bolesti krížov, chrbta a svalov sú prírodné náplasti REVIDOL. Tie síce nemajú hrejivý účinok, ale účinne uľavujú od bolesti, pôsobia 24 hodín. Náplasti obsahujú prírodné výťažky (boswelia, čertov pazúr, arnika, vŕba), dajú sa strihať na potrebnú veľkosť. Náplasti sa lepia iba na čistú a suchú pokožku, potom dobre držia. Je možné sa v nich aj sprchovať a pri odliepaní nespôsobujú začervenanie pokožky. Balenie obsahuje 5 ks náplastí. Ako jediné na trhu sú indikované aj na menštruačnú bolesť žien.

REVIDOL gél aj REVIDOL náplasti sú bežne dostupné v lekárňach alebo e-shopoch a tiež aj u vybraných ortopédov a reumatológov.

riaditeľ výskumu a vývoja PHARCO GRANCREO

MVDr. Peter Blaško

riaditeľ výskumu a vývoja PHARCO GRANCREO