V čase zvýšeného vyskytu vírusového ochorenia dýchacieho aparátu je imunitný systém sliznice dýchacích ciest vystavený náhlej záťaži, ktorú nie vždy dobre zvládame. Práve od toho, ako je táto slizničná imunita pripravená, závisí priebeh ochorenia, ktoré takýto vírus spôsobuje. Vírus, ktorý napáda dýchacie ústrojenstvo, do nich preniká cez sliznicu dýchacích ciest. Práve v nej začína prvá obranná línia nášho organizmu pred vírusmi (pozri obrázok). Ak je sliznica dýchacích ciest poškodená (remodelovaná), neplní ochrannú funkciu a veľmi ľahko do nej preniká vírus. Ten následne napadne povrchové (epiteliálne) bunky sliznice, začne sa v nich množiť a spôsobuje typický zápal dýchacích ciest (napr. pľúc). Vysoko rizikoví sú najmä ľudia, ktorí trpia chronickým ochorením dýchacích ciest, napr. astmatici, ale aj alergici alebo dlhodobí fajčiari, rovnako všetci seniori.
Ako zvýšiť odolnosť sliznice dýchacích ciest a ochrániť sa pred vírusom?
V prvom rade je potrebné zvýšiť príjem imunoglobulínov IgA a IgG (najlepšie kolostrálnych), ktoré „pochytajú“ vírusy a zabránia ich prenikaniu do buniek.
Zápal sliznice dýchacích ciest však zhoršujú aj špeciálne látky (mediátory zápalu), ktoré uvoľňujú žírne bunky (mastocyty). Preto treba tieto bunky „vypnúť“. Túto úlohu dobre zvláda látka palmitoyletanolamid (PEA), ktorá sa prirodzene vyskytuje aj v ľudskom tele a objavila ju vedkyňa, ktorá dostala Nobelovú cenu. Veľmi efektívnou podporou imunity sú látky označované ako beta-glukány, ktoré produkujú kvasinky kmeňa Saccharomyces cerevisiae (známe aj ako pivné kvasinky).
Druhú obrannú líniu v boji s vírusom predstavujú biele krvinky, špeciálne z nich tzv. T-lymfocyty. T-lymfocyty sa účastnia zápalu a ich úlohou je eliminovať všetko, čo spôsobuje zápal. Často sa označujú ako “zabijaci” vírusov. Majú schopnosť aktivovať aj iné bunky, ktoré poskytujú zasiahnutým tkanivám regeneráciu. Avšak na to, aby T-lymfocyty fungovali správne a efektívne, je nutné ich podporovať. To znamená, vytvoriť podmienky, aby ich bol dostatok, aby boli aktívne a schopné “zvládnuť“ boj s vírusmi. Jednou z efektívnych možností podpory T-lymfocytov je aj užívanie vitamínu C s preukázanou vysokou biologickou využiteľnosťou práve v T-lymfocytov. Takýmto vitamínom C je PureWay-C vitamín C, ktorý má v štúdii preukázanú vysokú biologickú dostupnosť v bunkách ľudských T-lymfocytov.* Tento inovatívny a funkčný vitamín C (PureWay-C) v dostatočne vysokej dennej dávke môže významne ovplyvniť priebeh akútneho vírusového ochorenia. Preto môže byť PureWay-C vitamín C vhodným doplnkom pre osoby, ktoré sú vystavené zvýšenému riziku vírusovej infekcie. Vďaka vysokej biodostupnosti je možné s PureWay-C uvažovať ako potenciálnou alternatívou k vnútrožilovej aplikácii vitamínu C u ľudí, ktorí injekčnú aplikáciu netolerujú alebo nemôžu. Navyše PureWay-C preukázal aj významnú podporu rastu nervových buniek a hojenia tkanív.*
* Benjamin S et al., A novel vitamin C preparation enhances neuritis transformation and fibroblast adhesion and reduces xenobiotic-induced T cell hyperactivation. Med Sci Monit 2007, 13(3), BR51-58