Imunita chráni pred vírusom

Antibiotiká vírusom neublížia. Zato odolná sliznica dýchacích ciest a podpora imunity bráni vírusu „napáchať“ v pľúcach nezvratné škody. Spoliehať sa dá iba na klinicky overené produkty.

Čo sa deje v dýchacích cestách, keď ju napadne vírus?

Vírus, ktorý napáda dýchacie orgány, do nich prenikne cez jej sliznicu. Keďže sa obvykle takéto vírusy šíria kvapôčkovo, má veľký účinok prekrytie úst a nosa rúškom. Napriek tomu sa však nedá vylúčiť, že sa vírus do dýchacích ciest dostane. To, ako veľmi sa vírusu podarí preniknúť až do buniek sliznice dýchacích ciest, rozmnožiť sa a spôsobovať závažný akútny zápal napr. pľúc, závisí od pripravenosti našej imunity.
V prípade vírusov, ktoré napádajú dýchacie cesty, hrá hlavnú úlohu to, v akom stave je sliznica dýchacích ciest. Zdravá a funkčná sliznica dýchacích ciest je pokrytá špeciálnymi bunkami, ktoré sa vlnia smerom von a jemnou vrstvu „dobrého“ hlienu. Jej úlohou je „vypudzovať“ z dýchacích ciest škodlivé látky a patogény, ktoré sa k nej dostanú. Keď je však táto sliznica „poškodená“ (napr. astma, chronický zápal, fajčením a pod.), nedokáže sa účinne brániť vírusom, ktoré cez ňu ľahko prenikajú a spôsobujú akútny zápal. Ten sa prejaví veľkým opuchom sliznice, čo vedie k sťaženému dýchaniu (hlavne pri výdychu) a silnému dráždivému kašlu. Dochádza k rozvoju typického akútneho zápalu napr. priedušiek (bronchitída), v horšom prípade pľúc (pneumónia). Zápal pľúc je veľmi vážny až život ohrozujúci stav, najmä u rizikových skupín ľudí, ako sú astmatici, pacienti s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc, ale aj deti, či seniori.

Čo je dobré vedieť o imunite?

Vieme, že antibiotiká na vírus „nezaberajú“. Často počúvame, že si máme „zvýšiť imunitu“. Čo vlastne znamená to „zvyšovanie imunity“? Treba povedať, že imunita sa nedá presne merať, ako napr. hladina cukru v krvi, ktorá sa dá znížiť alebo zvýšiť napr. jedlom alebo liekom. Imunita má rôzne podoby, preto je ako celok nemerateľná. Imunitu dokážeme vhodnými produktami modulovať (riadiť) smerom, ktorý práve potrebujeme. Táto modulácia (riadenie) sa deje ovplyvňovaním jednotlivých jej zložiek. Hlavnými zložkami imunity sú biele krvinky (bunková imunita) a protilátky (látková imunita).

Ktoré produkty skutočne ovplyvňujú imunitu?

Množstvo produktov na trhu (najmä výživových doplnkov) o sebe tvrdí, že „podporuje“ imunitu. Treba však objektívne povedať, že len preto, že mnohé obsahujú vitamíny alebo minerálne prvky, či rôzne „overené“ receptúry, nie sú práve ideálnou voľbou. Väčšina takýchto doplnkov v zásade imunite neuškodí, ale ich reálny účinok je otázny a obvykle nie je ani vedecky preukázaný. Spoliehať sa možno iba na vedecky resp. klinicky overené produkty.

PRO-TH1 – bioaktívny imunomodulátor špeciálne pre imunitu dýchacích ciest

V lekárňach je dostupný jedinečný imunomodulačný produkt na ochranu sliznice dýchacích ciest a s vedecky preukázaným účinkom na prevenciu a podporu liečby častých zápalov dýchacích ciest*. PRO-TH1 je špeciálne vyvinutý pre významné posilnenie imunity a odolnosti dýchacích ciest voči baktériám aj vírusom. Bioaktívne stimuluje látkovú imunitu priamym zvýšením množstva imunoglobulínov až o takmer 20% (imunoglobulíny IgA a IgG) a zároveň významne podporuje aj „premenu“ bielych krviniek na tzv. pomocné T-lymfocyty (T-helperi, Th), ktoré hrajú významnú úlohu v „zabíjaní“ vírusov. Okrem toho významne bráni uvoľňovaniu látok podporujúcich zápal v dýchacích cestách a pľúcach (histamín, leukotrieny, prostaglandíny) zo žírnych buniek (mastocyty), čím pôsobí aj protizápalovo. Naviac prispieva k tvorbe bakteriálnych beta-glukánov v hrubom čreve. PRO-TH1 má teda komplexný imunostimulačný účinok na sliznicu dýchacích ciest, čím významne podporuje jej ochranu pred vírusmi.
PRO-TH1 úplne zamedzilo vzniku akútnych zápalov dýchacích ciest u polovice rizikovej populácie pacientov* Účinnosť PRO-TH1 na imunitu bola potvrdená aj klinickým skúšaním*, ktoré sa robilo u pacientov trpiacich často sa opakujúcimi akútnymi zápalmi dýchacích ciest. Výsledky ukázali, že pri pravidelnom užívaní PRO-TH1 iba 10 po sebe nasledujúcich dní v mesiaci, sa u takmer polovice pacientov v priebehu 5 mesiacov neobjavil žiaden akútny zápal dýchacích ciest. U ďalších takmer 40% pacientov sa objavil najviac 1 akútny zápal dýchacích ciest počas 5 mesiacov. Zjednodušene povedané, produkt PRO-TH1 preukázal zásadný a najmä praktický význam v podpore slizničnej imunity dýchacích ciest pred vírusmi a baktériami. Práve tento imunomodulačný účinok produktu PRO-TH1 je žiadaný v období závažných vírusov dýchacích ciest a pľúc. PRO-TH1 je bežne dostupné v lekárni, obsahuje 20 vrecúšok. Obvyklá denná dávka je 1 až 2 vrecúška na deň, ktoré sa rozmiešajú vo vode. Užíva sa vždy iba 10 po sebe nasledujúcich dní v mesiaci a jeho účinok pretrváva ďalších 20 dní, má teda predĺžený účinok na imunitu. Odporúča sa užívať najmenej po dobu 4 až 5 mesiacov, prípadne je vhodný aj v období zvýšeného rizika (napr. vírusové obdobie, chrípka a pod.) Odporúčam ho nie len svojim pacientov, ale v aktuálnom období všetkým rizikovým skupinám.

Článok odborne pripravil MUDr. Slavomír Hrebenár
pneumológ pneumologická ambulancia,
Spišská Nová Ves

 

* Adele Nigro, Amerigo Nicastro, and Rinaldo Trodella – Retrospective observational study to investigate Synerga (PRO-TH1), a multifactorial nutritional product, and bacterial extracts in the prevention of Recurrent Respiratory Infections in children – International Journal of immunopathology and pharmacology – vol. 27, No 3, 2014