V POHODE SA MÔŽEME CÍTIŤ AJ POČAS MENOPAUZY

Pani doktorka, môžete nám vysvetliť, čo je to menopauza?
Menopauza je normálnou súčasťou života, rovnako ako puberta. Je to obdobie od poslednej menštruácie, avšak sprievodné príznaky sa môžu vyskytovať skôr. Sú spôsobené zmenou hladiny estrogénov a gestagénov. Toto prechodné obdobie nazývame perimenopauzou. Priemerný vek ženy, kedy majú poslednú menštruáciu, je približne 50 rokov. Závisí to od genetických predispozícií, životného štýlu, užívania hormónov, stravovania, fajčenia. Taktiež netreba zabúdať, že chirurgické odstránenie maternice a vaječníkov vedie k okamžitej menopauze.

Sú príznaky jednoznačné? Nemôžme si ich zameniť s príznakmi rôznych chorôb?
Sprievodné príznaky perimenopauzy/menopauzy závisia od zmien hormónov v tomto období.
• Väčšinou dochádza k zmene menštruačného cyklu, ktorý sa stáva nepravidelným. Krvácanie môže byť silnejšie, ale i slabšie ako predtým.
• Návaly (pocity horúčavy) cez deň, ale i v noci, môžu spôsobiť nespavosť a podráždenosť.
• Suchosť pošvy a pocit dyskomfortu pri zníženej hladine estrogénov, môže viesť k bolestiam pri sexuálnom styku. Lokálna liečba s malým množstvom estrogénov tento problém okamžite vyrieši.
• Zmena hormónov môže viesť taktiež k zmenám nálad, zníženej schopnosti zvládania stresu.
• Nedostatok estrogénov je taktiež jedným z faktorov spôsobujúcich osteopéniu / osteoporózu, zvyšuje sa výskyt kardiovaskulárnych ochorení.

Znie to priam odstrašujúco. Čo poradíte ženám, ako môžu zvládnuť toto obdobie čo najlepšie?
Puberta, fertilný vek a tehotenstvo majú svoje zvláštnosti, ktoré sú zvládnuteľné, tak isto žena v menopauze nemá trpieť týmito možnými sprievodnými príznakmi.

Je potrebné, aby predtým, než sa začne vypytovať svojich kamarátok, kolegýň, surfovať na internete, navštívila gynekológa, ktorý jej problematiku menopauzy vysvetlí. Gynekologickým odborným vyšetrením, prípadne vyšetrením hormónov zistí, či skutočne ide o perimenopauzu/menopauzu. Počas menopauzy je vhodné robiť osteodenzitometrické vyšetrenie, aby sme videli stav kostí, či nejde o osteopéniu, eventuálne osteoporózu. Tieto ochorenia je tiež potrebné liečiť, aby v neskoršom období nedochádzalo k zlomeninám.